<strong></strong>Kiket veszélyeztetnek a nemi betegségek?
Az AIDS vírusának, a HIV-nek hüvelyi baktériumok állíthatnak csapdát, megakadályozva ezzel azt, hogy nők a vírussal megfertőződjenek. A University of North Carolina kutatóinak felfedezése segíthet megérteni azt, hogy egyes nőknél miért alacsonyabb a nemi betegségekkel való fertőzés kockázata, és egyben segítheti egy olyan új kezelési mód kifejlesztését, amely nem csak a HIV elleni küzdelmet teszi könnyebbé és hatékonyabbá, hanem már eleve a megfertőződés kockázatát is csökkenti.
A nyálkahártyákon keresztül behatoló vírusok elleni védelem valamilyen szinten természetes, lévén a szervezet maga is gondoskodik arról, hogy a tüdőt, gyomor- és bélrendszert, női ivarszerveket borító, fertőzéseknek erősen kitett felületeket megóvja. Ezek védelmére szervezetünk napi hat liter nyálkát termel. Ez az a védelmi vonal, amely egyénenként különböző erősségű lehet, az általa nyújtott védelem pedig nem csak személyenként változhat, hanem akár egyénenként is különböző lehet egyes időpontokban. A kutatók szerint ez azért van így, mert a nyálkahártya baktériumflórája nagyon különböző lehet, a HIV és egyéb nemi betegségek elleni védelmet pedig ez növelheti.
A nyákok egyik típusa sokkal nagyobb védelmet nyújt
A kutatók a vizsgálatot úgy végezték, hogy különböző korú nők hüvelykenetét tették ki HIV-hez hasonló vírusrészecskék támadásának, a kölcsönhatást pedig nagy felbontású mikroszkóppal nézték. Azt tapasztalták, hogy a nyákok egyik típusa sokkal nagyobb védelmet nyújt. Amikor megnézték a minták összetételét, azt tapasztalták, hogy a Lactobacillus crispatus-ban gazdag kenetek jóval hatékonyabbak, mint azok, amelyek például Lactobacillus iners-ben vagy Gardnerella vaginalis-ban dúsak.
Azt, hogy egyes Lactobacillus-ok jelenléte kedvező hatással van a hüvely egészségére, korábban is tudták, de arról nem volt információ, hogy azok a védekezőképességet ily módon növelik. Az, hogy e tekintetben különbség van az egyes Lactobacillus-ok között, különösen meglepte a kutatókat.
Eredményeik arra mindenképpen rámutatnak, hogy még ha a legjobb hüvelyflóra sem jelent teljes védelmet a HIV és egyéb vírusok fertőzésével szemben, a hüvely egészségére, a nyálkahártyán élő jótékony mikroorganizmusok épségére minden nőnek érdemes törekednie. Ugyancsak kecsegtető lehet az, ha a kutatók megtalálják annak módját, hogy növelni tudják a hüvelyflórában a nagyobb védelmet jelentő Lactobacillus crispatus arányát . Ez ugyanis komoly lépés lehet a tekintetben, hogy eleve kevesebb nő fertőződjön meg a vírussal.