Tévhit: "A hepatitisz C nem veszélyes, a HIV vírustól jobban kell tartani"
Tény: A hepatitisz C vírus az Egyesült Államokban és Európában is több halálesetet okoz, mint a HIV vírus. Statisztikák szerint 2010-ben hepatitisz C-fertőzésben tízszer többen haltak meg Európában, mint HIV-fertőzésben.
Tévhit: "Ha be vagyunk oltva hepatitisz A és B ellen, akkor a hepatitisz C-t sem tudjuk elkapni"
Tény: A hepatitisz vírusnak számos típusa létezik. A különböző típusokat más-más módon lehet megelőzni, az általuk okozott betegség lefolyása eltérő lehet, különböző kezelést igényelhetnek, és különféle módon fertőzhetnek. Míg a hepatitisz A és B ellen létezik védőoltás, addig a hepatitisz C ellen nincs vakcina - és nem is hatásosak ellene a már létező oltások.
Tévhit: "A hepatitisz C szexuális úton terjedő vírus"
Tény: A hepatitisz C fertőzött vér útján tejed. A betegek nagy százaléka kerül ki tűt használó kábítószeresek közül, de vannak, akik vérátömlesztés során, netán transzplantáció miatt fertőződtek meg, mielőtt még felfedezték volna a hepatitisz C-t, és bevezették volna a gondos szűrővizsgálatot. A vírus szexuális úton terjedésére az esély minimális, de extrém esetben lehetséges. A hepatitisz B vírus az, amelynek a leggyakoribb fertőzési módja a szexuális kontaktus.
Tévhit: "A hepatitisz C-t fertőzött ételek vagy italok útján is el lehet kapni"
Tény: A hepatitisz C vérrel terjed, ha egy fertőzött személy vére más személy véráramába kerül. Ezzel szemben a hepatitisz A vírus - bár a leggyakrabban személyes érintkezés útján terjed - fertőzhet szennyezett ivóvíz vagy étel fogyasztásával is.
Tévhit: "Ha a munkatársunk hepatitisz C-vel fertőzött, úgy is elkaphatjuk tőle, ha egy légtérben tartózkodunk"
Tény: A hepatitisz C nem terjed tüsszögés, köhögés, étel vagy ital által, de kézfogással vagy öleléssel sem lehet elkapni.
Tévhit: "Ha ismerősi körünkben van olyan, aki vérátömlesztésen esett át, akkor ő jó eséllyel hepatitisz C fertőzött lehet"
Tény: 1992 óta a legtöbb fejlett országban gondos szűrővizsgálat előzi meg a kórházakban a vérkészítmények használatát, valamint ellenőrzik a transzplantációra váró szerveket is. A kórházi körülmények tehát ma már biztonságosnak tekinthetők.
Tévhit: "Ha egészségesnek érezzük magunkat és nincsenek tüneteink, akkor biztosan nem vagyunk fertőzöttek"
Tény: A krónikus hepatitisz C-fertőzés akár 30 évig is tünetmentes maradhat. A fertőzést követő hat hónapban csak minden ötödik érintettnél jelentkeznek tünetek, mint például láz, fáradtság, étvágytalanság, gyomorfájdalom, émelygés vagy sárgaság. A hepatitisz C diagnózisának felállításához specifikus vérvizsgálat szükséges.
Tévhit: "A hepatitisz C gyógyíthatatlan"
Tény: A hepatitisz C-fertőzés ma már gyógyítható. Ha időben diagnosztizálják és kezelik a fertőzést, akkor megelőzhető a májzsugor , elkerülhetők a súlyos következmények. A korszerű, új gyógyszerekkel pedig lényegében minden fertőzöttnél elpusztítható a vírus.