Gyomorproblémákat jelentett az olimpiai falu több lakója is a riói olimpia kezdete óta. A brit olimpiai csapat vezetése kivizsgálta a lehetséges okokat, és egyelőre kizárták az ételmérgezés lehetőségét, és bár a város vízhálózatának tisztasága hagy némi kívánnivalót maga után, a gyomorfájdalmakat mégsem ennek tulajdonították. Dr. Raymond Playford gasztroenterológus professzor szerint a tünetek egy másik betegségre, a szivárgó bél szindrómára utalhatnak.
Ugyan tüneteiben hasonló, a szivárgó bél mégsem összekeverendő az Irritábilis bélszindrómával (röviden IBS-el). A betegség megértéséhez tisztában kell lennünk, hogyan üzemel emésztőrendszerünk ezen szakasza. Beleink fala olyan, mint egy nagyon sűrű szövésű háló: bizonyos dolgok gond nélkül átkerülhetnek a háló szemein, mások viszont. Amik túl nagyok, a bélben maradnak, majd kikerülnek a szervezetből. Hogyha azonban a bélrendszerrel valamilyen gond van, úgy a háló sem szelektál megfelelően, így olyanok is átkerülhetnek, amelyek gyulladást okoznak.
A szivárgó bél három fő oka a baktériumflóra egyensúlyának felborulása, az egészségtelen étrend és a túlságosan sok méreganyag. Dr. Raymond Playford ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy kialakulásában szerepet játszhat a megszokottnál magasabb átlaghőmérséklet és a megterhelő testedzés. Ilyenkor a sportolókat nem csak a hőguta , de különböző bélproblémák is veszélyeztethetik - magyarázta a gasztroenterológus.
A gyomorfájdalmakat persze számos pszichés ok is magyarázhatja, illetve az a hihetetlen nyomás, ami az olimpikonokra a teljesítményigény és a nemzetközi rivaldafény miatt nehezedik. A meleg, és az emberi teljesítőképesség határainak feszegetése azonban már önmagában is elégséges lehet a szivárgó bél szindróma kialakulásához.
A betegség kezeléséhez tanácsos felülvizsgálni az étrendünket. Érdemes teljesen kiiktatni, vagy jelentősen csökkenteni az elfogyasztott cukor, a gyorséttermi és készételek és a gluténtartalmú ételek mennyiségét. A káros ételeket aztán gyógyító hatásúakkal érdemes felváltani, javasolt például az aminosavakban gazdag csontleves, a könnyen emészthető fehérjében gazdag halhús, valamint a probiotikumokkal teli, erjesztett élelmiszerek fogyasztása.
Forrás: EurekAlert!