Miért a meldoniummal bukott le sok sportoló?

A világméretű sportrendezvények színpadán a hősiességnek, a kitartásnak, a koncentrációnak lehet tanúja a közönség. De a kulisszák mögött egyre gyakrabban libben fel a fátyol a nem megengedett eszközökről, a leggyakrabban a tiltott teljesítményfokozó szerek használatáról, azaz a doppingról. Az utóbbi idők egyik legnagyobb botránya a meldonium nevű gyógyszerhez kapcsolódik.

A Maria Sarapova orosz teniszező – 25 WTA torna és öt Grand Slam-verseny győztese, egyéni olimpiai ezüstérmes (2012, London) – kapott két éves eltiltást. A teniszcsillag állítólag 2006-óta szedte a szert magnéziumhiánya és a családjában előfordult diabéteszes megbetegedések miatt. De ezt a védekezést a Nemzetközi Antidopping Ügynökség (WADA) nem fogadta el. Nem csak Sarapova, hanem számos más versenyző esetében sem. A szer használata elsősorban Kelet-Európában és a balti államokban terjedt el a versenyzők körében, ahol eredeti funkciójának megfelelően szívgyógyszerként használják.

A szert Lettországban fejlesztették ki, s a Baltikum, illetve a szovjet utódállamok jelentik a fő piacát, mert Európa nagy részén és az USA-ban nem engedélyezték. Mivel fokozza a véráramlást, egyben növeli a sportolók teljesítőképességét is.

Sarapova Rióban biztosan nem lesz olimpiai bajnok, egy szívgyógyszerből lett teljesítményfokozó miatt

A WADA bizonyítékot talált rá, hogy a meldonium használatával a szervezet képes több oxigént juttatni az izomszövetekhez. Emiatt tavaly szeptember 16-án úgy döntött, hogy a szert tiltólistára helyezi 2016 elejétől.

Szakértők szerint 2015-ben az orosz sportolók 17 százaléka használta ezt a teljesítményfokozót, míg ugyanez a szám globális szinten 2,2 százalék volt. Talán ez is közrejátszott benne, hogy a WADA azt javasolta (persze alapvetően a doppingolásban szerintük kimutatható állami részvétel miatt), hogy az orosz sportolókat tiltsák el a riói olimpián való indulástól. Bár a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nem volt hajlandó kimondani a kollektív bűnösséget az orosz versenyzőkre (amit a WADA nehezményezett), de biztos, hogy sokan nem állhatnak rajthoz az idei ötkarikás versenyeken – az oroszok elleni keményebb fellépéstől függetlenül – éppen a meldonium fogyasztása miatt. Az egyikük Marija Sarapova, aki akár olimpiai bajnok is lehetett volna Rióban.

Forrás: The Guardian

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.