Vasárnap az immár lassan egy hete tartó kánikula már nemcsak a legyengült vagy idős szervezetet veheti igénybe, hanem a fiatal, egészséges embereket is. A nappali meleg mellett az éjszakák is alig hoznak felfrissülést, folyamatos hőstressz alatt állunk - írja a MeteoKlinika .
Pótoljuk az elvesztett folyadékot!
A legmelegebb órákban javasolt hűvös, zárt helyen tartózkodnunk, kerülve a tűző napsütést. Az izzadás során veszített folyadékot ásványvízzel, gyümölcsteával, gyümölcslevesekkel és lédús zöldségekkel, gyümölcsökkel pótolhatjuk - folyadékigényünk a testtömegtől függően akár 3-4 liter is lehet naponta. A folyadékpótlás elmulasztása a kiszáradás mellett akár hőgutát is kiválthat, és a napszúrás veszélye is fokozottan fennáll. Helyenként a fülledtség is növekedhet, így légszomj, fulladás is jelentkezhet, míg az esetleges zivatarokban az asztmások tünetei erősödhetnek fel.
Fontos a pihenés
A hőségben is fontos, hogy védjük egészségünket : csuklóra, tarkóra tett vizes zsebkendővel, vízpermettel hűthetjük magunkat. A szívbetegséggel, illetve keringési és vérnyomás-panaszokkal élők a kiemelten veszélyeztettek közé tartoznak. A nagy melegben fontos a pihenés, és érdemes kerülni a nagyobb fizikai igénybevételt. A szervezetünk nehezen alkalmazkodik a forrósághoz, ezért a gyomrunkat sem érdemes terhelni, helyette kímélő ételeket válasszunk.
Védjük a bőrünket!
Az UV-sugárzás nagyon erős lesz vasárnap, akár a 7-es erősséget is meghaladhatja, amely 15-20 perc alatt is károsíthatja a bőrt. Legalább 40-es faktorszámú fényvédőt érdemes használni, de a legjobb, ha huzamosabb ideig nem tartózkodunk napon. A napszúrás elkerülése érdekében könnyű kalappal védhetjük fejünket, és a gyerekekre is tanácsos világos színű sapkát adnunk.