Mutatjuk, mi miatt lehet kemény a tél

Korai lenne még jóslatokba bocsátkozni az előttünk álló tél időjárásáról, bizonyos trendek alapján viszont már most is levonhatunk következtetéseket.

A rezsiárak megugrása miatt egyáltalán nem mindegy, milyen télre számíthatunk. Ma még természetesen senki nem látja tisztán, milyenek lesznek az előttünk álló fűtési szezon hőmérsékleti viszonyai, nyilvánvalóan nagyon nagy a bizonytalanság. Ám van néhány kapaszkodó, ami segíthet előre jelezni, milyen nehézségekre készülhetünk – olvasható a 24.hu cikkében.

Mindent összevetve átlagos szezonra van a legnagyobb esély (a legvalószínűbb a +0,2, +0,4 fokos pozitív anomália hazánkban az átlagoshoz képest), ami esetünkben hidegebbet jelent, hiszen az elmúlt évtizedben 10-ből 7 fűtési szezon az átlagnál határozottan melegebb volt (két átlagos és egy hidegebb) – mondta el a lap kérdésére Molnár László meteorológus, a Kiderül.hu munkatársa. A szakember rögtön az elején kiemeli, hogy a szűken vett télről, a decembertől februárig tartó három hónapról sarlatánság lenne bármit is jósolni. A továbbiak a fűtési szezonra, azaz a szeptember közepétől május közepéig tartó időszakra vonatkoznak, és csupán egy lehetséges forgatókönyvet mutatnak be.

La Nina és hetekig tartó hidegbetörések

Fontos hatása lehet ugyanakkor a az immár másfél éve tartó La Nina nevű időjárási jelenségnek. Egy rendszertelenül, és nagyon eltérő intenzitással létrejövő jelenségről van szó, amikor a Csendes-óceán keleti partvidékén, Chile közelében hideg tengervíz tör hatalmas területen, akár több millió négyzetkilométeren a felszínre, és erőteljesen lehűti az óceán vizét Dél- és Közép-Amerika nyugati partjai mentén. A La Nina hűtő hatása az egész bolygón érvényesül, mértéke értelemszerűen a jelenség erejétől függ. A magyarországi időjárásra csupán akkor lehet komolyabb hatása, hogyha tartósabb, intenzívebb lesz a La Nina. Előbbi valószínű, hiszen a jelenség már másfél éve tart.

időjárás, meteorológia
Hűvösebb lehet a tél a korábbi években tapasztaltnál. Fotó: Getty Images

„Amennyiben a La Nina nem veszíti el a lendületét, hűtő hatása érvényesül, így a fűtési szezon átlaghőmérséklete is az elmúlt 30 év átlagához lehet közel” – magyarázza a meteorológus. Ez az átlag pedig a szakember szerint némileg hűvösebb lehet, mint amit az elmúlt egy-két évben tapasztaltunk. 

A klímaváltozás miatt ma már 50 százalék feletti az esélye annak is, hogy a téli, kora tavaszi időszakban masszív, 2-3 hétig is elhúzódó hidegbetörés éri el hazánkat északkelet felől, ami még lejjebb húzza a hőmérő higanyszálát. Hogyha pedig ez a hidegbetörés a leghidegebb időszakban érkezik, az komoly mínuszokat idézhet elő.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.