Meglepő dologra használhatjuk az ecetet

A molyok elleni védekezés alapszabálya, hogy takarítsunk rendszeresen, például ecetes vízzel. E mellett szellőztessünk gyakran, és különféle illóolajokat – így levendulát vagy eukaliptuszt – is párologtathatunk a lakásban.

A molylepke szó hallatán a legtöbben talán a lassan szálló, ruhásszekrényben megbúvó szürke rovarra gondolnak, holott a molylepkék világa rendkívül változatos. Fajszámuk világszerte százezres nagyságrendű, hazánkban is mintegy 2200 molylepkefaj fordul elő, melyek közül húsz még védett is – írta a Tudás. De mit lehet tenni ellenük, hogy védekezzünk kártételeik ellen?

A moly hernyója jellegzetes lyukakat hagy maga után a ruhán. Fotó: Getty Images
A moly hernyója jellegzetes lyukakat hagy maga után a ruhán. Fotó: Getty Images

Magyarországon a leggyakoribb háztartási kártevő a takácsmoly és a ruhamoly. Nem árt tudni, hogy nem a kifejlett rovar teszi tönkre a ruhákat, hanem a hernyója. Utóbbinak a gyapjúból készült ruhanemű a fő tápláléka. Ha tehát repülő mollyal találkozunk a lakásban, a baj nagy valószínűséggel már megtörtént. Ilyenkor a hernyó megcsócsálja például az ágytollat, a szőrrel töltött tömött matracokat, de még a repedésekbe hullott hajszálakon is megél. Onnan ismerjük fel a jelenlétét, hogy szabálytalanul elhelyezkedő lyukrágásokat és a megrágott anyagból szőtt fonadékcsöveket láthatunk a ruhán.

Ételmolyok támadása

Az ételmolyok is kellemetlenek tudnak lenni. Ha például kinyitjuk a rég használt lisztet, és azt látjuk, hogy tele van száraz bábtelepekkel, akkor biztosak lehetünk benne, hogy lisztmoly látogatta meg a készleteinket. A lisztmoly makacs egy fajta, már az egész világon elterjedt a csoportosan megjelenő szövedékcsomóival és kiszitálhatatlan ürülékével. Ez a faj a liszt és a lisztből készült termékek legjelentősebb kártevője, de találkozhatunk vele szárított gyümölcsökben, olajos magvakban és egyéb édesipari termékekben is.

Gyakorinak számít a raktárakban és a háztartásokban az aszalványmoly is, amelynek hernyója szinte mindent elfogyaszt a gabonaféléktől az aszalt gyümölcsökön át egészen a fűszerekig, a mogyoróig és a csokoládéig. Veszedelmes kártevőnek számít például a raktári gabonamoly, ami hazánkban sajnos mindenhol gyakori.

A szövedékben élő hernyók a szemes gabonát és a lisztet épp úgy súlyosan károsítják, mint a száraztésztát, az olajos magvakat és a szárított gombát. Védekezni ellene csak a raktárak állandó ellenőrzésével, szellőztetésével és a termékek gyors mozgatásával lehet. Emellett kulcskérdés a különféle áruk szárazon tartása is, hiszen a tapasztalatok szerint a raktári gabonamoly párás levegőben okoz súlyosabb károkat.

Harc a molyok ellen

Mivel a molylepkék elsősorban a szűk, zárt helyekre rakják petéiket, illetve a ritkán tisztított részeket és a magas páratartalmat kedvelik, minden ezzel ellentétes állapot megnehezíti az életüket.

Szóval takarítsuk rendszeresen – például ecetes vízzel – az eldugott sarkokat. Illetve szellőztessünk gyakran, emellett pedig különféle illóolajokat – így levendulát vagy eukaliptuszt – is párologtathatunk a lakásban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ne felejtsük el, hogy a peték akár a szőnyeg szálai közt, a párnázott bútorokban vagy a ritkán használt ruhákban is megbújhatnak, így ezeket szintén érdemes időközönként tisztítóba vinni, a vegytisztítás ugyanis biztosan végez velük.

Fontos tudni, hogy a boltokban kapható, feromonokat tartalmazó ragasztós csapdák kizárólag a kifejlett rovarokat vonzzák, ettől tehát a peték ugyanúgy kifejlődnek és a hernyógondok sem oldódnak meg. Ha nem fogynak a lakásban a kifejlett példányok, kutassunk át mindent, amíg meg nem találjuk és el nem távolítjuk a „fészket”.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.