A karácsony illatai

Emlékeinkben a karácsonyhoz nemcsak fények és színek, kedves tárgyak és felejthetetlen hangulatok tartoznak, hanem illatok is: a fenyő, a narancs, a fahéj és a szegfűszeg édes illata, amely nemcsak lelkünknek, hanem testünknek is jót tesz.

Ó, zöld fenyő

Kezdjük a karácsonyi "díszlet" főszereplőjével! Szerencsés esetben ez egy igazi fenyőfa , utánozhatatlanul friss illattal, amely a gyantájából árad. Bár vannak, akik szívesebben látnák, ha ez a karácsonyi kellék elmaradna, vagy helyét "szintetikus" műfenyők foglalnák el, de a legélethűbb utánzat sem képes pótolni a hegyek leheletét hozó fa varázsát, még a legjobb minőségű, fenyőillatú légfrissítő spray-vel együtt sem. Érdemes tudni arról is, hogy a fenyőfa nemcsak az ünnepi hangulathoz, lélekemelő, karácsonyi kis szertartásainkhoz járul hozzá, vagyis nemcsak a lelkünknek tehet jót, hanem a testünknek is. Tegyen egy próbát: dörzsöljön el egy-egy puha hajtásvéget két ujja között, majd szívja be mélyen a felszálló illatot.

A fenyő illata is hozzáad az ünnepi hangulathoz
A fenyő illata is hozzáad az ünnepi hangulathoz

Erről az illatról a tisztaság, a szabad lélegzet juthat eszünkbe, és nem véletlenül: a tűlevelekben lévő olaj baktériumölő, a vérkeringést fokozó és frissítő hatású. A fenyő leveleiből, hajtásvégeiből olajat is készítenek, amelyet egész évben alkalmazhatunk, szaunához, inhaláláshoz, párologtatóhoz, légfrissítőhöz való illóolajként, bedörzsölő szerként, fürdőolajként és még számtalan változatban. Légúti megbetegedéseknél orrtisztító, légzéskönnyítő, izom- és idegfájdalmaknál a vérkeringést fokozó hatása miatt használják.

Aranyló narancsok

A rendszerváltás előtt, főleg vidéken még ritka, drága csemegének számított a narancs, így nagy öröm volt, ha a fa alatt mindenki neve, ajándéka mellett egy-egy aranyszínű gyönyörűség is díszelgett. Darabonként selyempapírba csomagolva árusították, ezeket a papírokat érdemes volt gondosan lehántani róla, mivel távoli országok nagykereskedéseinek márkajeleit ábrázolták. Volt, aki gyűjtötte is, de az biztos, hogy a puha selyempapír simítgatása közben mindenki élvezettel szívta be a felszálló finom narancsillatot.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A narancs húsos héját frissiben fogyasztották, vagy cukorszirupba eltéve, illetve kandírozva különleges édességet készítettek belőle. Ha használhatatlanul vékonyka volt a narancs héja, akkor sem dobták el, hanem egy kis tálkába téve hagyták megszáradni, így sokáig élvezni lehetett az illatát. Később, amikor már nem volt akkora újdonság a narancs, hogy első este el is fogyjon, szegfűszeggel megtűzdelve narancssünit készítettünk belőle, amivel egész illatkompozíciót hoztunk létre. Akkor még nem tudtunk arról, hogy milyen egészséges mindez, nem hallottunk a flavonoidokról, de ma már mindehhez hozzátehetjük azt is, hogy a narancs jótékony vitaminokat, antioxidánsokat tartalmaz, a héjában lévő illóolaj pedig különösen sokoldalú: légzéskönnyítő, nyugtató, stresszoldó, méregtelenítő, fertőtlenítő, gyulladásgátló hatású.

A forralt bor nem csak ízletes finomság a téli hónapok alatt, de még egészséges is lehet - persze csak mértékkel, és megfelelő módon elkészítve! Recept az alábbi cikkünkben !

Virágrügyből fűszer

A téli séták, szánkózások után egy szép nap otthoni betetőzése lehet egy bögre melegen párolgó forralt bor, amelynek hazaváró illatát, zamatát a fahéjon kívül egy pár szem szegfűszeg teszi még vonzóbbá. Annyira, hogy gyerekeknek való változatát, a szegfűszeggel megbolondított aromás teát is érdemes kipróbálni, az illata pedig legyen a karácsony része, ha másként nem, citrom vagy narancs héjába tűzdelt természetes lakásillatosító kompozícióként.

A szegfűszeg a legérdekesebb fűszerek egyike: tulajdonképpen a szegfűszeg fácska virágrügye adja, amelyet kézzel szednek le a fáról, és pálmalevélbe csomagolva szárítanak. Illóolajában, amelyet nemcsak különleges illatáért, hanem jótékony hatásáért is sokféleképpen használnak, eugenol (benzoesav, szegfűolaj) található. Belélegezve frissítő, légzéskönnyítő, antibakteriális, parazita- és vírusellenes, az olaja bedörzsölve pedig görcsoldó, gyulladáscsökkentő és helyi érzéstelenítő hatású. Ételek-italok ízesítőjeként is kifejti jótékony hatását: a szájüreg, gyomor és bélrendszer fertőtlenítője, és étvágycsináló, gyomorerősítő is.

A fakéreg illata

Almás rétes, mézeskalács, túrós lepény, forralt bor - a téli ünnepkör ilyen fontos tartozékai nehezen képzelhetők el az édes illatával derűs, otthonos hangulatot keltő fahéj nélkül. Ugyanakkor ez a fűszer is jóval több egyszerű illatosítónál vagy ételízesítőnél: sokféle hatást tulajdonítanak neki. Fertőtlenítő, lassítja a vércukorszint emelkedését, csökkenti a koleszterinszintet, vízhajtó és trombózisgátló hatása is ismert, étvágyserkentőként, gyomorerősítőként, görcsoldóként, szélhajtóként is használatos. Antioxidánsokat, antibakteriális anyagokat is tartalmaz. Fokozza a vérkeringést, sőt, potencianövelőnek is ajánlják.

A fahéjból készült illóolaj illatmécsesekben, párologtatókban használva légfrissítő, antibakteriális, parazitaölő hatású, ezért például az influenzajárványok idején ajánlott légtisztító spray-kben is szívesen alkalmazzák.

Egy csaknem elfelejtett ismerős

Gyermekteák alkotórészeként, aprósütemények, cukorkák ízesítőjeként találkozhatunk leggyakrabban az édesköményként is ismert ánizzsal . Kellemes, édes-fűszeres illata szintén a karácsonyi hangulat kellemes kiegészítője lehet. A téli estéken iszogatott teákba pedig (és nemcsak a gyermekek számára) azért érdemes egy csipetnyit beletenni, mert az emésztésre igen jó, serkentő hatású, csökkenti a felfúvódást és a teltségérzetet, szélhajtó, görcsoldó, ami az ilyenkor fogyasztott nehezebb, zsírosabb ételek mellett jó szolgálatot tehet. Légutakra is kedvező nyákoldó, köptető, köhögésenyhítő hatása miatt. Érdemes a lakás illatosítására is használni, elsősorban nem magában, hanem az ünnepi illatkompozíció részeként.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.