A macskák elbutíthatják a gyerekeket

Egy egysejtű parazita, amely a macskák bélrendszerében él és szaporodik, emberbe kerülve csökkent memóriakapacitást, gyengébb olvasás és tanulási nehézségeket okozhat a gyerekeknél.

A macskatartás elbutíthatja a gyereket egy új kutatás szerint, amiből az derült ki, hogy a macska bélrendszerében élő egyik parazita a gyerekeknél rossz olvasást, csökkent memóriát és tanulási nehézségeket okoz - állapítja meg egy új kutatás, amelyről a The Telegraph számolt be.

Az élősködő neve Toxoplasma gondii, egysejtű élőlény, amely a Föld lakosságának mintegy harmadát fertőzi meg. Az emberben az agy- és izomsejtekben bújik meg, és nagyon sokszor semmiféle tünetet nem okoz. A Toxoplasma gondii a macskák beleiben szaporodik és él; a macska székletével kerül át a fertőzés más élőlényekre, így az emberre is.

Korábbi vizsgálatok már megmutatták, hogy a Toxoplasma gondiival fertőzött állatoknál agytumorok alakulnak ki. Azt is megfigyelték már, hogy a fertőzés az állatok viselkedését is megváltoztatja. A fertőzött patkányok például kevésbé félnek a macskáktól, ami azt jelenti, hogy valószínűbb, hogy elkapja és megeszi őket. Ez a hatás mind a parazita, mind pedig a macska számára előnyös: a parazita ugyanis csak a macskák emésztőrendszerében tud szaporodni. Az élősködők a macska ürülékével kerülhetnek át más állatokra, illetve az emberekre is.

Toxoplazmózis
Mik a tünetek? Hogyan kezelhető?
Kattintson!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az emberre gyakorolt hatása azonban még nagyobb lehet, mint ahogyan azt korábban gondolták. Legalábbis ez derült ki a University of Iowa és a Florida International University legutóbbi kutatásából. Ebben azt találták, hogy azok a gyerekek, akik Toxoplasma gondiival fertőzöttek, rosszabbul olvasnak és gyengébb a memóriájuk különböző kognitív feladatok elvégzésekor.

Ugyanakkor azt is megfigyelték, hogy az E-vitamin enyhíti a tüneteket. Azoknál a gyerekeknél viszont, akiknek alacsony volt az E-vitaminszintjük, súlyosabbak voltak a tünetek. "Hogy ezeket az eredményeket bizonyítani tudjuk, hosszú távú vizsgálatokat kell majd végezni mind a fertőzés hatásait, mind pedig az E-vitamin pozitív hatását illetően" - mondják a kutatók.

A macskatartás veszélyes a gyerekekre?

A macskatartás veszélyes a gyerekekre?

A Toxoplasma gondii fertőzés okozhat influenzaszerű tüneteket, de ez nem feltétlenül jelentkezik. Előfordulhat az is, hogy a paraziták az agysejtekben cisztákat hoznak létre. A fertőzés az emberek esetében is okoz viselkedésváltozást: korábban összefüggésbe hozták már férfiak esetében az agresszív viselkedéssel, a nőknél a megcsalási hajlandósággal. Más vizsgálatokból pedig az derült ki, hogy a skizofrénia és a fertőzés között is erős kapcsolat lehet.

Az ember gyakran úgy kapja el a Toxoplasma gondiit , hogy nem kellően átsült húst eszik (elsősorban a bárány, a sertés és a szarvas a veszélyes), vagy ha nem tiszta vizet vagy esetleg földet nyel - ezek ugyanis érintkezhetnek macskaürülékkel. A terhes nők fertőzése megfertőzi a magzatot is, és a születendő gyermek gyógyíthatatlan beteg lesz tőle.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.