A paradicsomot ezért nem kell hűtőbe tenni

Sokan úgy tartják, hogy a paradicsomot nem szabad hűtőbe tenni, mert elveszíti a zamatát. De vajon mennyi igazság rejlik ebben?

Hogyan okozott több embernél is ólommérgezést a paradicsom néhány évszázaddal ezelőtt? Részletek itt.

"A hűtés valóban csökkenti az ízanyagok mennyiségét a paradicsomban, méghozzá akár 65 százalékkal is" - írja az Index a Floridai Egyetem kutatóinak egy korábbi tanulmányára hivatkozva. Ennek hátterét leegyszerűsítve az adja, hogy a trópusokról származó paradicsom nem mondható hidegkedvelő növénynek, néhány száz génje pedig nemes egyszerűséggel kikapcsol, ha túlzottan hűvös környezetbe kerül. A tesztek alapján mindez 12 Celsius-fok alatt indul be.

Csupán részben igaz, hogy a paradicsomot nem érdemes hűtőben tárolni
Csupán részben igaz, hogy a paradicsomot nem érdemes hűtőben tárolni

Fontos azonban, hogy a folyamatot vissza lehet fordítani, ha a paradicsomot újra megfelelő hőmérsékletű helyre tesszük. Ilyenkor az érintett gének ismét működésbe lépnek, ezáltal a zöldség visszanyeri az ízéhez szükséges enzimei termelődését. A kutatások alapján úgy tűnik, három nap elteltével még nem késő, hogy kivegyük a paradicsomot a hűtőből, hogy aztán egy napig szobahőmérsékleten tárolva újfent maradéktalanul élvezhessük eredeti gasztronómiai minőségét. Egy hét után viszont már felesleges hasonlóban reménykedni.

Nyilván akadnak egyéb körülmények, amelyek befolyásolhatják a végeredményt, hiszen például a zöldségeket gyakran eleve hűtött állapotban vásároljuk meg az élelmiszerüzletekben. Ráadásul a melegebb hónapokban otthonunk beltéri hőmérséklete sem feltétlenül hozza a stabil 20 fokot, márpedig a hőség ugyancsak káros a paradicsom minőségére. Ettől függetlenül összességében kijelenthető, hogy jobb megoldás híján nyugodtan betehetjük pár napra a hűtőbe, de fogyasztás előtt adjunk neki időt szobahőmérsékleten a regenerálódásra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra