A szegények fizetik a legtöbb adót Magyarországon

Az egykulcsos adórendszer miatt az alacsony keresetűek egyre több, a magasabb keresetűek egyre kevesebb adót fizetnek Magyarországon.

Egy magyar kutatás szerint az egykulcsos adórendszer bevezetésével a jómódú három gyermekesek jártak a legjobban. Míg a szegény gyermektelenek, illetve az átlagos jövedelmű, háromnál kevesebb gyereket nevelő családok már nem jártak vele annyira jól. A 2011-es bevezetésével a gyermektelen minimálbért kereső dolgozók esetében 20 százalék környékéről 35 százalékra nőtt a munkavállalói adóteher (az szja és a munkavállalói járulékok összege). Az egy gyermeket nevelők esetében 25 százalékra, míg a kétgyermekesek esetén 10 százalékra nőtt a munkavállalói adóteher, a háromgyermekesek esetében pedig nullára csökkent - olvasható a Budapest Intézet tanulmányában , amelyet a Qubit szemlézett.

Az alacsony keresetűek egyre több, a magasabb keresetűek egyre kevesebb adót fizetnek.
Az alacsony keresetűek egyre több, a magasabb keresetűek egyre kevesebb adót fizetnek. Fotó: Getty Images

A súlyos aránytalanságnak három oka van. Az egyik, hogy a családtámogatások adókedvezményként jelentkeznek, ami torzítja a rendszert, mert akinek nincs gyermeke, az nem kap támogatást. Az sem kap támogatást, aki szegény, hiszen az adóalapja általában nem éri el a kedvezmény összegét. Akiknek az adóalapja eléri a kedvezmény összegét, a családi adókedvezmény miatt nem változik a jövedelme. A harmadik tulajdonság, hogy a családi adókedvezmény nagyon erősen favorizálja a legalább háromgyerekes családokat.

Erre fordítanák a magyarok az adó-visszatérítést .

A legszegényebbek kapták a legkevesebb családtámogatást

A tanulmány szerzői kiszámolták, hogy a költségvetés 2020-ban 338 milliárd forintot költött családi adókedvezményre. Ebből 70 milliárd forint (21 százalék) került az adózók legmagasabb keresetű tizedéhez, 168 milliárd forint (37 százalék) pedig a legmagasabb keresetű három tizedhez. Eközben a legalacsonyabb keresetű tizednek 3 milliárd forint (1 százalék), míg az alsó három tizednek pedig 32 milliárd forint (9 százalék) jutott.

A tanulmány végkövetkeztetése, hogy a kormány nem általában szeretné segíteni a háromgyerekes családokat, hanem közülük is inkább az átlagos vagy jobb helyzetben lévő családokat támogatja. Egy háromgyermekes közfoglalkoztatott gyermekenként 9 ezer forinthoz jut, míg egy nála ötször magasabb bruttójú átlagbéres 33 ezer forinthoz. Ráadásul az alacsony jövedelműek nagyobb arányban költik a jövedelmüket fogyasztásra, őket jobban terheli a magas 27 százalékos áfakulcs.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

A gomolyfelhők feloszlanak, kiderül az ég, csapadék nem lesz. Az Alpokalján, a Mura és a Dráva mentén foltokban köd képződhet. Mérséklődik a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 6 és 11 fok között várható, azonban a hidegre hajlamos helyeken ennél hidegebb, a vízpartoknál néhány fokkal enyhébb lehet az idő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra