Egy magyar kutatás szerint az egykulcsos adórendszer bevezetésével a jómódú három gyermekesek jártak a legjobban. Míg a szegény gyermektelenek, illetve az átlagos jövedelmű, háromnál kevesebb gyereket nevelő családok már nem jártak vele annyira jól. A 2011-es bevezetésével a gyermektelen minimálbért kereső dolgozók esetében 20 százalék környékéről 35 százalékra nőtt a munkavállalói adóteher (az szja és a munkavállalói járulékok összege). Az egy gyermeket nevelők esetében 25 százalékra, míg a kétgyermekesek esetén 10 százalékra nőtt a munkavállalói adóteher, a háromgyermekesek esetében pedig nullára csökkent - olvasható a Budapest Intézet tanulmányában , amelyet a Qubit szemlézett.
A súlyos aránytalanságnak három oka van. Az egyik, hogy a családtámogatások adókedvezményként jelentkeznek, ami torzítja a rendszert, mert akinek nincs gyermeke, az nem kap támogatást. Az sem kap támogatást, aki szegény, hiszen az adóalapja általában nem éri el a kedvezmény összegét. Akiknek az adóalapja eléri a kedvezmény összegét, a családi adókedvezmény miatt nem változik a jövedelme. A harmadik tulajdonság, hogy a családi adókedvezmény nagyon erősen favorizálja a legalább háromgyerekes családokat.
A legszegényebbek kapták a legkevesebb családtámogatást
A tanulmány szerzői kiszámolták, hogy a költségvetés 2020-ban 338 milliárd forintot költött családi adókedvezményre. Ebből 70 milliárd forint (21 százalék) került az adózók legmagasabb keresetű tizedéhez, 168 milliárd forint (37 százalék) pedig a legmagasabb keresetű három tizedhez. Eközben a legalacsonyabb keresetű tizednek 3 milliárd forint (1 százalék), míg az alsó három tizednek pedig 32 milliárd forint (9 százalék) jutott.
A tanulmány végkövetkeztetése, hogy a kormány nem általában szeretné segíteni a háromgyerekes családokat, hanem közülük is inkább az átlagos vagy jobb helyzetben lévő családokat támogatja. Egy háromgyermekes közfoglalkoztatott gyermekenként 9 ezer forinthoz jut, míg egy nála ötször magasabb bruttójú átlagbéres 33 ezer forinthoz. Ráadásul az alacsony jövedelműek nagyobb arányban költik a jövedelmüket fogyasztásra, őket jobban terheli a magas 27 százalékos áfakulcs.