Bajt okozhat az edények teflonbevonata

Ha megsérül, majd hő hatására bomlani kezd, a konyhai edények tapadásmentességét biztosító teflon az egészségre is veszélyes lehet.

„Miért veszélyes a teflon edények használata?” – ezzel a kérdéssel kereste meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakembereit egy levélíró. A hatóság a Facebook-oldalán közzétett válaszban azt írja, a teflont, avagy a politetrafluoretilént (PTFE) sütéshez használt felületek ragadásmentesítésére használják. E konyhai eszközök használata során nagyon ügyelni kell arra, hogy a bevonat ne sérüljön, ezért például nem javasolt fém eszközökkel nyúlni az ilyen edényekhez. „A teflon ugyanis abban az esetben veszélyes, ha a felület sérült, hevítés hatására pedig elkezd bomlani, és mérgező anyagok szabadulhatnak fel” – figyelmeztet posztjában a Nébih.

A bejegyzés szerint a teflon ugyan jelenleg még engedélyezett anyagnak számít, azonban már elkezdődött a perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagok (PFA-k) tiltására és korlátozására irányuló európai uniós folyamat. „Ennek oka, hogy ezen anyagok idővel felgyülemlenek az emberi szervezetben” – írja a Nébih, hozzátéve, hogy mindebből olyan egészségügyi problémák származhatnak, mint a tüdő károsodása, a pajzsmirigy megbetegedése, túlsúly, termékenységi zavarok és daganatos betegségek.

Mint azt korábban megírtuk, a PFA-kat az 1940-es óta használják a legkülönfélébb termékek gyártása során. Mintegy 12 ezer szintetikus vegyi anyag tartozik ebbe a csoportba, amelyek közös jellemzője, hogy egy olyan szén-fluor kötést tartalmaznak, amelyet lényegében semmi sem tud lebontani a természetben. Gyakran ezért örök vegyületekként is hivatkoznak rájuk. Az elmúlt évtizedekben a PFA-k szinte minden egyes csepp vizet beszennyeztek a Földön, és rendkívül károsak lehetnek mind a környezetre, mind az emberekre és a vadvilágra nézve.

Borítókép: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.