Egyre kevesebb a vízimentő a balatoni strandokon

Az elmúlt két évben folyamatosan csökken a balatoni vízimentők száma. Az infláció miatt ugyanis kevesebb település tudja megfizetni őket.

Az infláció miatt nem tudják kigazdálkodni a vízimentőkre a pénzt a balatonparti települések - írja a Népszava.

A balatoni strandok kétharmadán elvileg dolgoznia kellene vízimentőnek, de messze nincs ekkora lefedettség. A vízimentők száma az elmúlt két évben folyamatosan csökken. Az elmúlt öt évben a csúcsot 2021 jelentette, amikor is 30 település 61 strandján dolgoztak a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának vízimentői. 2023-ra viszont már csak 24 település rendelte meg szolgáltatásukat 44 strandra.

Balaton vízimentő
Vízimentő az alsóörsi strandon 2020. augusztus 13-án (Illusztráció) Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Megnőttek a költségek

Az idén szerződést nem kötő önkormányzatok közül többen a szolgáltatás árával magyarázták, hogy erre a szezonra nem kértek vízimentőt. Szabolcs Tímea, a VMSZ sajtókapcsolatokért felelős munkatársa azt nyilatkozta a Népszavának, hogy a szolgáltatás minden évben az infláció mértékével nőtt.

A VMSZ ajánlata alapján öt éve 15 ezer forint plusz áfába, vagyis 19 ezer forintba került egy napra egy vízimentő szakember, de idén már 34 ezer plusz áfába, azaz 43 ezer forintba. A fizetőstrandokon, amíg belépődíjat szednek, tehát jellemzően június 1. és augusztus 31. között, mindvégig kötelező vízimentőt alkalmazni, ami 92 napot jelent, azaz egyetlen vízimentő körülbelül 4 millióba kerül erre az időszakra. Ehhez jön még költségként a kötelező rádióbérlés, vagy a szállásköltség, ha az önkormányzat nem tud szállást biztosítani a szakembernek.

Vagyis egyetlen vízimentő alkalmazása strandonként körülbelül 4,5 millióba kerül egy településnek, kettő esetén pedig csaknem 9 millióba. Balatonfüreden például öt, Fonyódon, Keszthelyen, Révfülöpön, Balatonlellén, Balatonszepezden 3-3 strandon kénytelen vízimentőt fizetni az önkormányzat, ami már 15 milliós, Füred esetében pedig 25 milliós kiadást jelent.

Szükség van rájuk

A VMSZ statisztikái szerint az általuk biztosított strandokon vízimentőik

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • 3452 esetben láttak el sérülteket.
  • 34 bajba jutott embert mentettek ki a vízből.
  • 43 olyan sérültet láttak el a parton, akik ezek után még kórházi kezelésre szorultak.
  • A mentőtiszti autó és az esetkocsi 71 alkalommal látott el esetfeladatot.
  • Mentőhajóikat 180-szor riasztották, ebből 75-ször bajba jutott emberekhez, s 48 alkalommal mentettek ki hajót vagy vitorlást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra