Ezeket tedd meg, hogy kevesebb élelmiszert pazarolj

Fontos, hogy időnként felhívjuk a figyelmet az élelmiszer-pazarlás globális méreteket öltő problémáira, illetve beszéljünk a megelőzés lehetőségeiről is.

„Az élelmiszerpazarlás napjaink egyik legsúlyosabb problémája, amely nemcsak az erőforrásainkat vesztegeti, hanem közvetlen hatással van a környezetünkre is” – hívta fel a figyelmet közelmúltbeli Facebook-posztjában a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

brokkolik kidobása a szemétbe
Az élelmiszer-pazarlás napjaink egyik legsúlyosabb problémája, ezért nem vehetjük félvállról! Fotó: Getty Images

Mint írták, egy év alatt több mint 1 milliárd tonnányi élelmiszerhulladék keletkezik világszerte. Mindezzel óriási mennyiségű – a termeléshez felhasznált – víz, energia és munka megy veszendőbe, a  hulladéklerakókban tengődő kidobott élelmiszerek ráadásul a lebomlás közben metángázt bocsátanak ki, amely komoly szerepet játszik a klímaváltozásban.

5 hasznos tipp a szakértőktől

A Nébih szakemberei az alábbi tanácsokat fogalmazták meg az élelmiszer-pazarlás csökkentése érdekében:

  • Írj bevásárlólistát, és csak azokat a termékeket vedd meg, amelyekre valóban szükséged van!
  • Tárold helyesen az élelmiszereket, hogy tovább frissek maradjanak!
  • Tájékozódj, hogy a lejárt minőségmegőrzési idővel rendelkező élelmiszerek meddig használhatóak fel a megjelölt dátumon túl, és fogyaszd el őket minél előbb!
  • Használd fel a maradékokat, készíts belőlük új ételeket!
  • Ha több ételt készítettél, mint amennyit el tudsz fogyasztani, oszd meg azt a barátaiddal, családtagjaiddal vagy a rászorulókkal!
Mindannyian tehetünk valamit az élelmiszerpazarlás csökkentése érdekében. Legyél te is tudatos! Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!” – írták a bejegyzésben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legtovább az északkeleti határnál marad meg. Másutt fátyolfelhős idő várható, de észak felől csökken annak is a mennyisége. Legfeljebb ködszitálás fordulhat elő a ködös területeken. A délnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 13 és 20, késő este 6 és 13 fok között alakul. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra