Az időskor meglehetősen szubjektív fogalom, hiszen minél fiatalabb valaki, annál öregebbnek ítéli meg a nála korábban születetteket. Ráadásul, míg néhány évtizeddel ezelőtt az ötvenes éveik végén járó embereket nagyrészt idősnek tartották, ma már a hosszabb várható élettartam miatt a többség inkább középkorúként hivatkozik rájuk. De mégis mikortól számít valaki idősnek? – teszi fel a kérdést az IFLScience.
A nők szerint később kezdődik
Annak érdekében, hogy meghatározzák, mit tekintünk ma idős kornak, németországi, amerikai és luxemburgi tudósok több mint 14 ezer ember adatait vizsgálták meg. A résztvevők 1911 és 1974 között születtek, és több kérdésre is válaszoltak, amelyek részben az idős kor kritériumait boncolgatták.
Amikor 65 évesektől kérdezték, mikortól számít valaki idősnek, az 1911-ben születettek azt mondták, hogy az öregség átlagosan 71 évesen kezdődik. Amikor a kérdést megismételték az 1956-ban születetteknek, miután ők is betöltötték a 65. életévüket, már három évvel későbbre, 74 éves korra tették ezt a küszöböt. Érdekesség, hogy a nők átlagosan két évvel későbbre saccolták az öregkor kezdetét, mint a férfiak. Más tényezőkről is kiderült, hogy befolyásolhatják a becsléseket. Például ha valaki rosszabb egészségi állapotban van vagy magányosabb, akkor általában úgy vélte: az öregség korábban kezdődik.