Erre figyelj az élelmiszerek tárolásánál

Az élelmiszerek megfelelő otthoni tárolása több okból is fontos. Egy kis odafigyeléssel csökkenthetjük az ételek idő előtti megromlásának kockázatát, ezzel pedig megelőzhetjük az élelmiszer-fertőzéseket és mérsékelhetjük a pazarlást.

Hogyan és meddig tárolhatjuk az élelmiszereket, hogy biztonságosak maradjanak? – ezzel a kérdéssel fordult egy levélíró a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). A szakértők teljes válaszát ebben a Facebook-posztban olvashatod el, de az alábbiakban mi is összefoglaljuk a témával kapcsolatos legfontosabb információkat.

élelmiszerek a kamrában
Az élelmiszerek megfelelő otthoni tárolása több okból is fontos. Fotó: Getty Images

Kétféle dátum szerepelhet az élelmiszereken

Az élelmiszerek eltarthatóságáról a fogyaszthatósági, illetve a minőségmegőrzési idő adja a legtöbb információt. Az előbbi azt a dátumot jelöli, amelyet követően már nem szabad elfogyasztani az adott terméket. Ez általában a gyorsan romló élelmiszerekre – például a húsokra és húskészítményekre, valamint bizonyos tejtermékekre és az azokkal készült ételekre – vonatkozik.

A minőségmegőrzési idő ezzel ellentétben csupán azt a dátumot adja meg, amelynek lejárta után a termék ugyan már veszít a minőségéből, megfelelő tárolás esetén viszont általában nem jár élelmiszer-biztonsági kockázattal az elfogyasztása. Ilyen jelölés a tartós élelmiszereken – például a konzerveken, a száraztésztán, a cukron és az étolajon – látható.

A fogyaszthatósági idő tehát az élelmiszer biztonságos voltára, míg a minőségmegőrzési idő a termék minőségének változatlanságára utal. Ilyen szempontból a két jelölés elnevezése igen beszédes” – mutatott rá a Nébih.

Az eltarthatóságot befolyásoló tényezők

A szakértők kiemelték továbbá, hogy egy élelmiszer eltarthatóságát több tényező befolyásolhatja. Például az alábbiak:

  • a tárolási hőmérséklet (alacsonyabb hőmérsékleten tovább eltarthatók az élelmiszerek);
  • a termék összetétele (magas víz- és fehérjetartalmú élelmiszerek kevesebb ideig tarthatók el, míg az alacsony víztartalmúak sokáig elállnak);
  • az elkészítési, előállítási technológia (hőkezelést követően tovább fogyaszthatók maradnak az élelmiszerek, és a tartósítási módszerek szintén növelik az eltarthatóságot);
  • a csomagolás módja (a csomagolás megvédi a szennyeződésektől az élelmiszereket, illetve elzárja azokat a levegőtől, a párától és a mikroorganizmusoktól).

Az élelmiszerpazarlás megelőzésével foglalkozó Maradék nélkül program munkatársai emellett összeállítottak egy tájékoztatót, amely az élelmiszer-maradékok és konkrét élelmiszerek tárolásával, valamint lefagyasztásával kapcsolatos tudnivalókat foglalja össze. Részletek az alábbi infografikán olvashatók.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.