Január 6-a után nagyjából 1-1,5 hónapon keresztül szinte folyamatosan kerülnek ki az utcára a vágott fenyők, amelyek egykor karácsonyfaként pompáztak az otthonokban. De vajon hogyan szabadulhatunk meg a feleslegessé vált növényektől, és mi történik azokkal a kidobásuk után? Az alábbiakban mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.
Hova tegyük a kidobásra ítélt fenyőfát?
Az FKF tájékoztatása szerint több lehetőség közül is választhatunk, ami a karácsonyfák kidobását illeti:
- a fákat elhelyezhetjük a több mint 250 kijelölt gyűjtőhely bármelyikén,
- vagy kitehetjük a háztartási hulladékos kukák mellé is a fenyőket, a hulladékgyűjtés napján.
Utóbbi esetben a fák kihelyezésekor ügyelni kell arra, hogy a fenyők ne akadályozzák a gyalogos-, bicikli- és gépjárműforgalmat. Az FKF arra kéri a budapestieket, hogy a fenti két megoldás egyikét válasszák, és semmiképpen se dobják el a fájukat a közterületeken, azzal ugyanis mások biztonságát és a főváros tisztaságát is veszélyeztetnék. Fontos továbbá, hogy kidobás előtt mindenképpen szedjük le a fákról a díszeket, a csillagszórókat, a szaloncukorkampókat és a talpakat.
Mi lesz a kidobott fák sorsa?
A vízkeresztet követően mindennap úgynevezett fenyőfajáratok szállítják el az összegyűlő karácsonyfákat a kijelölt gyűjtőpontokról. Ezzel párhuzamosan a lakóingatlanok mellől a kommunálishulladék-szállító célgépek gyűjtik össze az örökzöldeket, illetve szükség esetén külön járművek is besegítenek a nagyméretű fák elszállításába. Az utcákról begyűjtött karácsonyfákat ezt követően környezetbarát módon hasznosítják.
A magas fűtőértékű tűlevelűek az aprítást követően, a kommunális hulladékkal keverve a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű kazánjaiba kerülnek. Az így nyert hőenergiából – nagyhatékonyságú, úgynevezett kapcsolt energiatermeléssel – környezetbarát távhőt és villamos energiát állítanak elő. A létesítményben termelt hőenergia a Főtáv hálózatán keresztül mintegy 76 ezer budapesti lakásba jut el távfűtés és használati melegvíz formájában, az előállított villamos energia pedig mintegy 50 ezer átlagos budapesti háztartás éves áramigényét biztosítja – olvasható a közleményben.