Ez történik a kidobott karácsonyfákkal

A fővárosban a becslések szerint több mint félmillió kidobott fenyőfát gyűjt majd össze és hasznosít újra az elkövetkezendő egy-másfél hónapban a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. (BKM) FKF Hulladékgazdálkodási Divíziója.

Január 6-a után nagyjából 1-1,5 hónapon keresztül szinte folyamatosan kerülnek ki az utcára a vágott fenyők, amelyek egykor karácsonyfaként pompáztak az otthonokban. De vajon hogyan szabadulhatunk meg a feleslegessé vált növényektől, és mi történik azokkal a kidobásuk után? Az alábbiakban mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.

férfi fenyőfát húz maga után
A feleslegessé vált fenyőfákat a háztartási hulladékos kukák mellé is kitehetjük. Fotó: Getty Images

Hova tegyük a kidobásra ítélt fenyőfát?

Az FKF tájékoztatása szerint több lehetőség közül is választhatunk, ami a karácsonyfák kidobását illeti:

  • a fákat elhelyezhetjük a több mint 250 kijelölt gyűjtőhely bármelyikén,
  • vagy kitehetjük a háztartási hulladékos kukák mellé is a fenyőket, a hulladékgyűjtés napján.

Utóbbi esetben a fák kihelyezésekor ügyelni kell arra, hogy a fenyők ne akadályozzák a gyalogos-, bicikli- és gépjárműforgalmat. Az FKF arra kéri a budapestieket, hogy a fenti két megoldás egyikét válasszák, és semmiképpen se dobják el a fájukat a közterületeken, azzal ugyanis mások biztonságát és a főváros tisztaságát is veszélyeztetnék. Fontos továbbá, hogy kidobás előtt mindenképpen szedjük le a fákról a díszeket, a csillagszórókat, a szaloncukorkampókat és a talpakat.

Mi lesz a kidobott fák sorsa?

A vízkeresztet követően mindennap úgynevezett fenyőfajáratok szállítják el az összegyűlő karácsonyfákat a kijelölt gyűjtőpontokról. Ezzel párhuzamosan a lakóingatlanok mellől a kommunálishulladék-szállító célgépek gyűjtik össze az örökzöldeket, illetve szükség esetén külön járművek is besegítenek a nagyméretű fák elszállításába. Az utcákról begyűjtött karácsonyfákat ezt követően környezetbarát módon hasznosítják.

A magas fűtőértékű tűlevelűek az aprítást követően, a kommunális hulladékkal keverve a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű kazánjaiba kerülnek. Az így nyert hőenergiából – nagyhatékonyságú, úgynevezett kapcsolt energiatermeléssel – környezetbarát távhőt és villamos energiát állítanak elő. A létesítményben termelt hőenergia a Főtáv hálózatán keresztül mintegy 76 ezer budapesti lakásba jut el távfűtés és használati melegvíz formájában, az előállított villamos energia pedig mintegy 50 ezer átlagos budapesti háztartás éves áramigényét biztosítja – olvasható a közleményben.

A fenyőfák begyűjtésével kapcsolatos további információk az FKF honlapján olvashatók.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +8 °C

Nyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, egyre nagyobb területen naposra fordul az idő. Kezdetben délnyugaton, a középső országrészben, illetve hazánk keleti felén is erősen felhős vagy borult lesz az ég, és még előfordulhat gyenge eső, zápor - egyre kevesebb helyen. Délután a Duna-Tisza közén egy összeáramlás zóna mentén alakulhat ki néhol zápor, emellett ott maradhat legtovább felhős az ég. A Dunántúlon és a keleti harmadban erős, néhol viharos lesz az északi, északnyugati szél, másutt legfeljebb élénk széllökések várhatók. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 13 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 13 fok közé csökken a hőmérséklet. Ez a változó időjárás most főként a hidegfrontra érzékenyeket zavarhatja.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra