Magyarországon a tejtermékek ára januárban tetőzött, egyes termékek 80-100 százalékkal drágultak egyetlen év alatt. Kiemelkedő volt a vaj, a trappista sajt és a másfél százalékos tejek árának emelkedése. Az előrejelzések és a piaci folyamatok egyértelműen azt mutatják, az extrém januári árak belátható időn belül nem térnek vissza. Hosszú távon ugyanakkor nem zárható ki az ágazatban hasonlóan szélsőséges árváltozás, ami a fogyasztókat is érzékenyen érintheti – írja a napi.hu.
A régi árak már nem térnek vissza
Ahhoz, hogy a hazai tejágazat stabilabbá válhasson, és az egyes tejtermékek hazai kiskereskedelmi ára ne a külföldi feldolgozókon múljon, jelentős fejlesztésekre és beruházásokra lenne szükség. A következő időszakban folytatódik a januárban elkezdődött árcsökkenés, ez pedig a tejet és a tejtermékek jelentős részét érintheti. Arra ugyanakkor nem számíthatunk, hogy az orosz-ukrán háború előtt hosszú időn keresztül viszonylag stabil és alacsony árak visszatérjenek.
Súlyos probléma, hogy kevés a tejfeldolgozó Magyarországon, a kapacitások nem képesek kielégíteni a hazai igényeket, miközben a sok esetben elavult technológia drága előállítást von maga után, illetve több terméknek a minősége sem megfelelő. A hazai kapacitásokat meghaladó kereslet miatt folyamatos importra szorulunk például sajtból, joghurtból és más feldolgozott termékekből. Mivel a tejtermékek jelentős részét külföldön állítják elő, ezért az árakat is elsősorban a német és a lengyel import ára befolyásolja.