A boltokban egyre újabb és újabb, minden korábbinál hatásosabb(nak hirdetett) tisztítószereket lehet kapni. Nem mindenki szeret azonban vegyszerek között élni, még többen vannak, akik legalább részben kiváltanák az amúgy nem olcsó anyagokat. Szerencsére szinte minden háztartásban megtalálható néhány univerzális anyag, ami főzéstől a takarításig több mindenre használható.
Fürdőszobai tisztító
Öntsünk némi szódabikarbónát kisebb lyukú sószóróba, szórjuk a tisztítandó felületre, majd dörzsöljünk mindent tisztára. Makacsabb szennyeződéseknél segíthet a szódabikarbóna és a víz keveréke - csak várjunk egy fél órát, amíg az a szennyeződésre ráöntve elvégzi a kellő lazítást.
Fehérítő
Fehérítő helyett használjunk fél bögrényi bóraxot , színes ruhák esetében folteltávolításhoz pedig egy bögrényi fehér ecetet (ennek hatására ugyanis nem fognak fakulni).
Öblítő
Használjunk egy bögrényi szódabikarbónát öblítéshez - törölközőkhöz az öblítőfázisban érdemes fél bögrényi ecetet adni. A bolti öblítők hatására ugyanis a törölközők nedvszívó hatása csökken, az ecet viszont kellően szagtalanítja és puhítja ezeket anélkül, hogy aggódnunk kéne nedvszívó hatásuk miatt.
Súrolószer
Tisztítsuk rozsdamentes edényeinket szódabikarbónával. Egyfelől nem fogja megkarcolni a felületet, másfelől ragyogni fognak tőle az edények. Ha egy edény alján makacsabb leégés vagy folt van, víz és szódabikarbóna keverékével fedjük le, hagyjuk állni egy fél óráig. A rozsdamentes lefolyót is tisztíthatjuk ugyanezzel.
Vécétisztító
Öntsünk két pohárnyi ecetet a vécébe éjszakára - reggelre garantáltan lemarja a szennyeződéseket .
Lefolyótisztító
Öntsünk fél bögre szódabikarbónát a lefolyóba, majd öntsünk utána lassan fél bögre ecetet. Hagyjuk magára a lefolyót egy fél órára, végül öblítsük át forró vízzel.
Ablak-, tükör- és üvegtisztító
Keverjünk össze egyenlő arányban vizet és ecetet , ennek hatására ugyanis ragyogni fog az ablak, az üveg és a tükör is. Ha szemüvegünket is ezzel tisztítjuk meg, tisztán fogunk látni.
Konyhai tisztító
Töltsünk meg egy szórófejes flakont 3 százalékos hidrogén-peroxiddal, ez ugyanis remek fertőtlenítő és a konyhai felületeket vagy akár fa vágódeszkák tisztítására is alkalmas. Ráadásul az illata is elfogadható a konyhában, tisztábbnak érződik tőle minden. Ha esetleg nagyobb tisztítóhatásra van szükség, töltsünk meg egy fémedényt ecettel (fehér- vagy almaecettel) és a peroxiddal lesprézett felületeket csutakoljuk át ezzel. Fontos: a hidrogén-peroxidot és az ecetet sose keverjük össze egy edényben, valamit ne használjunk ecetet gránit- és márványfelületeken!
Sütőtisztító
Töltsünk meg egy hőálló nagyobb edényt vízzel és tegyük be a sütőbe - melegítsük addig, amíg a keletkező gőz hatására fel nem puhul a letapadt zsír. Vegyük ki az edényt, hagyjuk lehűlni langyosra a sütőt, majd tisztítsuk meg só, szódabikarbóna és ecet egyező arányú keverékével.