„A dinnye jól illik egy egészséges étrendbe, de mértékkel javasolt fogyasztani. Napi egy-két szelet (kb. 150-200 g) ideális mennyiség lehet, hogy élvezhessük jótékony hatásait anélkül, hogy túl sok cukrot vinnénk be” – írta Facebook-posztjában a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ).
Ilyen értékes tápanyagokat rejt a dinnye
Dinnyeszezonban minden egészséges embernek megéri dinnyét enni. Ez a piros húsú, lédús gyümölcs ugyanis meglehetősen gazdag karotinfélékben, C- és B6-vitaminban, káliumban és magnéziumban. De bőven található benne antioxidáns – likopin és citrullin – is, ahogy az a szép színéből kikövetkeztethető.
Sportolóknak kifejezetten jó táplálék nyáron. Magas víztartalmával ugyanis hidratálja a szervezetet, ráadásul az izzadással elvesztett elektrolitokat is segít pótolni.
Ha hosszú ideig a normálisnál magasabb a vércukorszint, az komoly ideg-, ér-, szövet- és szervkárosodásokat okozhat. Mutatjuk, mikortól mondható kórosnak a mért érték.
Így edd, hogy ne legyen hirtelen vércukorszint-emelkedésed
Tény, hogy a dinnyefélék gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak. Ez azt jelenti, hogy fogyasztásuk hirtelen vércukorszint-emelkedéssel járhat. Az alábbiakkal azonban ezt könnyen elkerülheted:
- Fogyaszd a dinnyét fehérjével vagy egészséges zsírokkal!
- A sárgadinnyét kombináld érett sonkával!
- A görögdinnye mellé egyél feta sajtot!
A fehérje és a zsír lelassítja a szénhidrátok felszívódását, így segít elkerülni a hirtelen vércukorszint-emelkedést. Ez a módszer különösen azoknak lehet hasznos, akik arra törekszenek, hogy a vércukorszintjük kiegyensúlyozott legyen (például azért, mert cukorbetegek) – magyarázták a posztban.
Összességében, ne féljetek a dinnye fogyasztástól, de tartsatok mértéket, és ha vércukorszint-problémáitok vannak, számoljátok a szénhidráttartalmát és egyetek mellé mindig jó minőségű zsiradékokat vagy fehérjéket!” – foglalták össze a lényeget a dietetikusok.