A kígyóuborka magyarországon is népszerű zöldség, amelyet salátákhoz, vagy önmagában is szívesen fogyasztunk. Boltokban gyakori, hogy minden egyes uborka külön-külön van műanyagba csomagolva, ami nem egy környezettudatos megoldás, de akkor miért árusítják szinte mindenhol így? A hvg.hu cikke adott választ a kérdésre.
Miért kell becsomagolni a kígyóuborkát?
A cikk szerint a zöldség körülbelül 95 százaléka víz, így ez az egyetlen lehetséges módja annak, hogy ne veszítse el idő előtt a nedvességét. Mivel a héja nagyon vékony, ezért ez egyébként könnyen megtörténhetne, és fonnyadni kezdene. Azért is fontos továbbá a csomagolás, mert ez elzárja a zöldséget az oxigén elől. Ahhoz, hogy az élelmiszerhez kapcsolódó kórokozók szaporodni tudjanak, hat feltétel teljesülésére van szükség, amiből három alapból jelen van a zöldségnél, így az árusítók az oxigén kizárásával kívánják lassítani a bomlási folyamatot. Illetve a csomagolás egy plusz védőréteg a termény számára, ami így kevésbé sérül, ami szintén hozzájárul ahhoz, hogy tovább maradjon fogyasztható.
Persze ez a megoldás nem fenntartható, ezért amíg nincs olyan csomagolás, ami hasonló módon védi meg az uborkát, alacsony a gyártás környezeti terhelése és teljesen lebomlik, addig érdemes pár dolgot fontolóra venni. Például:
- mindig csak a szezonnak megfelelő zöldséget/gyümölcsöt fogyasszunk – beleértve természetesen a kígyóuborkát is,
- próbáljunk meg helyi termelőktől zöldséget/gyümölcsöt beszerezni, hogy minél kevesebbet kelljen azt szállítani,
- vásároljunk csomagolásmentesen,
- végső soron pedig próbáljunk meg magunknak termeszteni akár kígyóuborkát is.