Ezért kell csirkesütés előtt kezet mosni

Egyre többen sütnek-főznek otthon hobbiból is, ám a konyhai higiéniás szabályokat hajlamosak elbagatellizálni. Európa-szerte több millió baktériumfertőzéses esetet regisztrálnak minden évben, pedig egy kis odafigyeléssel megelőzhetjük ezeket.

Ami az élelmiszer-eredetű bakteriális fertőzéseket illeti, a campylobacter és a szalmonella a leggyakoribb az Európai Unióban. Minden évben több mint 91 ezer szalmonella- és 246 ezer campylobacter-fertőzést jegyez fel az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (European Food Safety Authority, EFSA), de ezek csak azok az esetek, amelyekkel orvoshoz fordulnak a betegek. A valós számokat 9 millió körülire teszi a hatóság. Egy új tanulmány az ételkészítési szokásokat, jelesül a főzés közbeni kézhigiéniát vizsgálta, az eredmények a Food Control folyóiratban jelentek meg, és a Medicalxpress szemlézte.

Tilos megmosni a nyers húst A sütés-főzés első lépéseként legtöbben a csap alá tartják az elkészítésre váró, nyers húst, hogy lemossák róla a szennyeződéseket és baktériumokat. Emiatt azonban még komoly betegségeket is kockáztathatunk.

A megelőzés hihetetlenül egyszerű

Az élelmiszerrel terjedő bakteriális fertőzések 40 százalékáért a nem megfelelő konyhai higiénia a felelős, kivált nyers csirke feldolgozása és elkészítése közben. Mindannyian ismerjük a megoldást: ez a rendszeres kézmosás . De mennyire követik az emberek ezt a nagyon egyszerű tanácsot? A tanulmány szerint nem kellőképpen - sokan nincsenek is tisztában azzal, milyen veszélyeket hordoz a nyers hússal való foglalatosság. A megkérdezett személyeknek a csirke feldolgozásával és a kézmosással kapcsolatos tudása, szokásai és felszerelése is rendkívül eltérő volt a mintavételül szolgáló öt országban: az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Norvégiában, Portugáliában és Romániában.

A konyhai higiéniás szabályokat sokan elbagatellizálják. Fotó: Getty Images
A konyhai higiéniás szabályokat sokan elbagatellizálják. Fotó: Getty Images

A célországokban 1890 személy kikérdezésével és 75 háztartás vizsgálatával zajlott az adatgyűjtés. A fogyasztókat három csoportba lehetett sorolni: fiatal egyedülálló férfiak, náluk a legvalószínűbb, hogy figyelmen kívül hagyják az élelmiszer-biztonsági szabályokat; kisgyerekes családok, akiknél nagyobb a kockázata, hogy szalmonella - vagy campylobacter-fertőzést kapnak el; és olyan háztartások, amelyekben idősek élnek.

Elismerés a norvégoknak és a briteknek

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A felmérés alapján a portugálokra és a románokra jellemző leginkább, hogy a nyers hússal való foglalatoskodás után nem mosnak kezet. Jóllehet a kikérdezés során mindenki tisztában volt a kézmosás fontosságával, a valós helyzetekben kevés alkalommal dokumentálták ezt a tudósok, magyarán, az elmélet és gyakorlat nem fedi egymást. Nyers csirkével való konyhai munka után a válaszolók alig harmada mondta, hogy szappannal kezet mosott. A norvégok 80 százaléka rendesen megmossa a kezét a nyers hús után, akárcsak a britek 64 százaléka. A portugáloknak csak 15 százaléka, a franciáknak alig 13 százaléka tesz így. A felmérésben szereplő román háztartásokban nem láttunk szappanos kézmosást nyers csirkehús érintését követően - közölték a kutatók.

"A románok feltehetően rendelkeznek megfelelő tudással a témáról, csak ez nem látszik meg a viselkedésükön, illetve egyes konyhákban nem volt folyó víz vagy kellő felszerelés a kézmosáshoz. A román, francia és portugál fogyasztók egy részének hamis ismeretei vannak a biztonságos kézmosásról, azt hiszik, a vízzel történő leöblítés elegendő. A franciák és a portugálok számára a nyers hús érintése nem számított olyan kockázatosnak, mint megérinteni a szemeteskukát, kifújni az orrot, megsimogatni a házi kedvencet, amely események után rendszeresen szappannal kezet mostak" - olvasható az uniós tanulmányban, amely nyomatékosítja: az eltérő ismeretek és szokások miatt a felvilágosító kampányokat az egyes országokra kell szabni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra