Gyilkos komposzt?

22 különféle márkájú komposztot teszteltek szakemberek, és 14-ben találtak is baktériumot, ráadásul közülük négy a halálos Legionella longbeachae nevű baktériumtörzshöz tartozott.

A közelmúltban Angliában öt kertész is megfertőződött az úgynevezett légionárius betegséggel, és minden esetet összefüggésbe hoztak a boltokban zsákokban kapható komposzttal. Az esetek kivizsgálása kapcsán a Strathclyde Egyetem tudósai 22 különféle márkájú komposztot teszteltek, és 14-ben találtak is baktériumot, ráadásul közülük négy a halálos Legionella longbeachae nevű baktériumtörzshöz tartozott.

A kutatást vezető Tara Beattie úgy gondolja, a probléma gyökere az, hogy sok helyen már nem a hagyományos tőzeget használják a komposzt előállításához.

Halálos Legionella longbeachae a komposztban?

Míg ugyanis Angliában és Európa szerte ez a bevett eljárás, Ausztráliában és Új-Zélandon inkább fűrészport és fakérget kevernek a komposztba, és ezeken a helyeken jóval gyakoribb is a fenti baktérium felbukkanása. A szakember szerint az egyre több angliai fertőzés oka az lehet, hogy egyes gyártók már ott is változtattak a komposzt összetevőin, és ezzel teret adtak a baktérium terjedésének.

A komposztban és a komposztált állati trágyában található meg, az, hogy hogyan terjed, egyelőre bizonytalan, talán belégzéssel, esetleg kézről szájra kerülve okoz betegséget.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A baktérium akár egy órán keresztül is a szennyezett kézen marad, de kézmosással eltávolítható. Emberről emberre nem terjed, és ha néhány alapvető szabályt betartunk, a fertőzés könnyen elkerülhető. Viseljünk maszkot, óvatosan nyissuk ki a virágföldes zsákot, nehogy belélegezzük a hirtelen felszálló porszemcséket, majd nedvesítsük is be a földet, szintén azért, hogy a por ne szálljon fel belőle, viseljünk kesztyűt, és a munka végeztével mindig alaposan mossunk kezet.

A légiós betegséget egy speciális baktérium okozza, amely felszíni vizekben fordul elő, és közvetítés (légkondícionáló, klímaberendezés) útján terjed. Többnyire súlyos tüdőgyulladással jár, kezelése kórházi ápolást is igényel. A lappangási idő 3-10 nap, az első jelek hasonlítanak az influenza tüneteihez: magas láz, fejfájás, izomfájdalmak, aluszékonyság, gyakran hányás és hasmenés is. Ezt követően súlyos tüdőérintettség, vese- és idegrendszeri károsodás, tudatzavar figyelhető meg. A légionárius betegség többnyire súlyos tüdőgyulladással jár: hidegrázás, magas láz, verejtékezés, mellkasi fájdalom, fájdalmas köhögés, szapora és hörgő légzés, szapora szívverés, szorongás lép fel. A beteg egyszerre szenvedhet a légzési és a veseelégtelenségtől, sokkos állapotba kerülhet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.