Babakötvény - Start-számla
Az ún. Babakötvényre, Start-számlára, azaz életkezdési támogatásra minden 2005. december 31. után született, magyar állampolgárságú és magyarországi lakóhelyű gyermek jogosult. A szülő választ egy olyan pénzügyi szolgáltatót, ahol Start-számlát vezetnek, utána pedig ő maga és a tágabb rokonság is tud az ott nyitott számlára befizetni.
A Babakötvényhez járó alaptámogatást a születést követően egyszeri alkalommal utalják át, ez jelenleg 42 500 forint (ennek összegét az éves költségvetési törvények határozzák meg).
Fontos, hogy a saját hozzájárulások után minden évben a befizetett összeg 10 százalékának megfelelő, de legfeljebb évi 6000 forint állami támogatás is jár a befizetések mellé. Több befizető és több befizetés esetén gyerekenként legfeljebb évi 120 ezer forint saját befizetésre van mód. Az év végén érdemes áttekinteni, hogy mennyit fizettünk be a Start-számlára, hiszen a megtakarítani szánt pénzünk a támogatással együtt így többet ér.
Tovább is gyarapítható
A Start-számlán felgyűlt összeg csak a gyermek 18. életévének betöltése után használható fel. Természetesen a gyermek dönthet úgy is, hogy későbbi céljai megvalósításához továbbra sem veszi fel, sőt még növeli is megtakarításai összegét, de ehhez már nem társulnak a korábbi kedvezmények.
Mire fordítható?
A Babakötvényen felhalmozott összeg meghatározott célokra (pl. tanulmányok, lakhatás, pályakezdés, gyermekvállalás feltételeinek megteremtése) használható fel, és csakis a gyermek nyúlhat hozzá. A számlán lévő összeg és hozam a megtakarítás 18. évében mentes lesz mindennemű adó, járulék és illeték alól, beleértve a kamatadót is.
Miért előnyös ez az előtakarékoskodás?
Mert a Babakötvény minden más megtakarítási formánál jobban védi a gyerek érdekeit, akár a szüleivel szemben is. Ők ugyanis egy esetleges válás esetén sem nyúlhatnak a pénzéhez, a számla az ő nevére szól, csak ő használhatja fel. A Start-számlán levő összeg nem fogadható el hitel, kölcsön fedezetéül, nem adható biztosítékul, és nem vonható végrehajtás alá sem.
Mit érdemes még tudni róla?
Készült a Pénziránytű Alapítvány támogatásával
További információk a témában: