Milyen a jó méz, illetve vásárlóként mire érdemes igazán figyelni? A választ a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih) közösségi oldalán osztották meg, de az alábbiakban mi is összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Kell-e tartani a kikristályosodott méztől?
„A lezárt üvegben lévő termék ízét, illatát sajnos nem tudjuk megállapítani, de a színe és az állaga önmagában is árulkodó lehet” – írta a Nébih. A jó minőségű méztől elvárjuk, hogy sűrűn folyós legyen, ezért talán fenntartásokkal kezeljük – vagy akár azonnal ki is dobjuk – a kikristályosodott mézet. A méz kristályosodása azonban egy teljesen természetes folyamat, amelynek mértéke – akárcsak a méz színárnyalata, az íze és illata – a nektárt adó növény típusától függ.
Magyarországon az akácméz számít legismertebb és legkeresettebb mézfajtának. Ez a típus általában világossárgás színű, kissé hígabb, kristályosodásra kevésbé hajlamos. „Azonban, ha erősen kikristályosodott »akácméz« feliratú termékkel találkozunk, vásárlóként okkal gyanakodhatunk arra, hogy valószínűleg repcemézzel kevert vagy keveredett akácméz lehet” – figyelmeztettek a szakemberek. A sötétebb sárga színű hársméz kifejezetten hajlamos a kristályosodásra, ahogy a sötétsárga napraforgóméz is. Ez utóbbi olykor akár 100 százalékban is kikristályosodik, télire egy tömbbe állhat össze.
Mit tehetünk?
A kikristályosodott mézet a Nébih szerint ismét folyós állagúvá varázsolhatjuk, ha lassan és kíméletesen felmelegítjük. Legyünk azonban óvatosak, és maximum 40 Celsius-fokig melegítsük a mézet. Túl gyors és magas hőfokú felmelegítés hatására ugyanis kedvezőtlen irányba változhatnak a méz jellemzői, például az íze, a színe, de még a tápanyagtartalma is.