Hova ne nyúljunk piszkos kézzel?

Testünk templom - és vannak olyan pontjai, amelyekhez egyszerűen nem érhetünk hozzá piszkos kézzel.

A University of Nebraska kutatásából az derült ki nemrég, hogy több mikroba lapul meg azok kezén, akik gyűrűket hordanak vagy két milliméternél hosszabb körmeik vannak. Összességében: minél tisztábban tartjuk kezeinket , annál jobb. Alábbi válogatásunkból pedig az derül ki, hogy milyen testrészeinket ne érjünk hozzá egyáltalán kézmosás nélkül.

A füljáratunkat

Hogy mossunk kezet? Hány másodpercig, és kezének mely részeit kell szappannal dörzsölni? Érdemes-e arra is figyelni, hogyan hagyja el a helyiséget, ahol kezet mosott? Itt minden kérdésére választ kap. A fülünket tanácsos szabadon hagyni: se ujjunkat, se semmi mást ne tegyünk bele. Ha ezt megszegjük, nagy eséllyel felsérthetjük a füljáratot takaró bőrt. Ha valami furcsát érzünk fülünkben - ez sok esetben folyamatos, kellemetlen viszketés szokott lenni -, inkább egy fül-orr-gégészhez látogassunk el, mintsem hogy mi próbáljunk meg valami házi megoldást. Az orvos gyorsan felméri, hogy mi a probléma: esélyes, hogy felgyülemlett a fülzsír , esetleg ekcéma vagy valamilyen fertőzés okozza a kellemetlenségeket és ettől függően jár el.

Az arcunkat

Természetesen használhatjuk kezünket arra, hogy megmossuk arcunkat vagy bekenjük valami krémmel, de ezeket leszámítva: inkább ne érjünk hozzá. Amikor kezünk egy piszkosabb felülettel érintkezik és ezután ér hozzá mondjuk a homlokunkhoz, nemcsak fertőző baktériumokat juttathat oda, hanem a pattanások és egyéb bőrproblémák esélyét is növelheti. Ujjainkon ugyanis könnyedén lehetnek olyan olajok, amelyek eltömíthetik pórusainkat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A helyes kézmosás elsajátítását nem lehet elég korán elkezdeni

A helyes kézmosás elsajátítását nem lehet elég korán elkezdeni. Fotó: Getty Images

A fenekünket

Mossuk meg és töröljük ki, ha úgy hozza a helyzet, de ettől függetlenül ne nagyon érjünk hozzá. Az ánusz környékén ugyanis olyan baktériumok tanyáznak, amelyek egészen károsak tudnak lenni egészségünkre. Ha már hozzáértünk, mossuk meg kezeinket azonnal.

A szemünket

Hacsak nem kontaktlencsét teszünk be (vagy veszünk ki) vagy valami oda nem illőt mosunk ki belőle, ne nyúlkáljunk szemünkbe, ugyanis könnyen juttathatunk bele baktériumokat. Ezektől szemünk a legenyhébb esetben is bevörösödhet, rosszabb esetben pedig akár egy ijesztőbb fertőzést is elkaphat. Ha viszketést, szárazságot tapasztalunk vagy kontaktlencsénket nem úgy érezzük, ahogy szoktuk, azonnal beszéljünk szemészünkkel.

A szánkat

Egy közelmúltbeli brit kutatás szerint az emberek óránként mintegy 23.6 alkalommal helyezik ujjaikat szájukra vagy annak környékére, amikor unatkoznak munkahelyükön. Ha elfoglaltak, akkor mindezt csak 6.3-szor teszik. Ez pedig elég nagy probléma: a Journal of Applied Microbiology egy tanulmánya szerint az ujjakon lévő baktériumok egyharmada vagy egynegyede kerül érintés után a száj környékére.

Orrunk belsejét

Az Infection Control and Hospital Epidemiology szaklap fül-orr-gégészeti tanulmánya szerint 51 százalékkal gyakrabban fordul elő a Staphylococcus aureus baktérium azokban, akik gyakran piszkálják orrukat.

A körmünk alatti részt

Körmünk alatt számos nemkívánatos baktérium bújhat meg, akár még a Staphylococcus is. Körmeinket ezért is érdemes rövidre vágni: nemcsak esztétikusan néznek ki, hanem tisztántartásuk is könnyebb. Ilyenkor ugyanis már egy puhább körömkefével is gyorsabban, könnyebben tudjuk a szennyeződéseket eltávolítani. Ha hosszabbra hagyjuk a körmöket, a baktériumok könnyebben elkezdhetnek szaporodni, ez pedig számos kellemetlenséghez vezethet: ilyenkor akár még a köröm is kiemelkedhet a körömágyból.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.