Húsevő farsang: jöjjön a disznóhús!

A farsangi időszak vízkereszttől hamvazószerdáig tart. Mivel a hamvazószerdával kezdődő nagyböjtöt valamikor szigorúan betartották, ennek ellensúlyozására alakulhatott ki a böjt előtti nagy evések, ivások, lakomák, mulatozások szokása, a farsang. Az ördög ünnepének megvolt a maga szerencsehozó koreográfiája és a szokásos ételei is. Nézzük, miért is jó, ha a duhaj farsangon fánkot, rétest vagy disznót eszünk!

„Az pogányoktul reánk szállott testhizlaló és léleköldöklő büdös fassang!” – így fakadt ki Telegdi Miklós püspök 1577-ben megjelent prédikációs könyvében. Nem véletlenül, hiszen a farsanghoz valóban számos pogánynak tartott népszokás fűződik, amelyeknek célja szerte Európában a tél megijesztése, a bőségteremtés és a tavaszvárás volt.

Egykoron a vidéki fiatalemberek farsangkor valamilyen álöltözetbe, állatot utánzó maskarába öltöztek. A lányok fiú, a fiúk női jelmezt öltöttek, de gyakran öltöztek kéményseprőnek, papnak, katonának is. Voltak, akik arcukra kormot vagy lekvárt kentek, vagy arcukat tök álarccal fedték el. A maszkos alakoskodásokról, dramatikus játékokról már a 15. században szólnak tudósítások, sőt, a krónikások azt is feljegyezték, hogy Mátyás király Itáliából hozatott álarcokat, ekkorra tehető annak elterjedése is.

A hagyomány szerint farsang idején disznóhúst kell enni

A hús elhagyása, mint központi probléma

A farsang vagy karnevál egész Európában a húsevés ünnepe is. A magyar hagyományokban a 16. századtól fennmaradt a Cibere és Konc, vagyis a böjti és a húsételeket megszemélyesítő alakok álarcos küzdelme. Ekkortól emlegetik a maskara szót, amely az olasz mascherából ered. Ugyanígy az olaszból ered a karnevál szó is (carnevale= „carne” „hústól” szóból és a „vale” „elhagyni” szavakból eredeztethető: „búcsúzás a hústól”), amely jelzi az ünnep központi gondolatát: most kell húst enni, hiszen nemsokára jön a nagyböjt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tarjatekercs Szűzpecsenye rétestésztában /services/recipe/listrec?cr1=2 A farsang elnevezés német eredete is „húsközpontú”: a húshagyót jelölő osztrák-bajor Vaschang szóból származik, ezért élhetett sokáig fassang alakban nyelvünkben.

Miért volt kultusza fassangkor a húsevésnek?

Farsang idején volt általában a második disznóvágás , és ez meghatározta az étrendet: töltött káposzta, hurka, kolbász és kocsonya került leggyakrabban a falusi asztalokra. A farsangvasárnapot megelőző kövér csütörtökön kezdték a legnagyobb sütés-főzést, hogy farsang farkára jusson elég mindenből. De előfordult – és általában ügyeltek rá, hogy így is legyen –, hogy maradt némi húsétel a böjti időszakra; ezt még a hamvazószerdát követő ún. torkos vagy zabáló csütörtökön el lehetett fogyasztani. Ezen a napon ráadásként még sütöttek - főztek is, annak reményében, hogy az évben bőséges lesz a termés.

Ha hús, akkor pedig legyen kövér: a néphitben hívők, azt mondják, hogy aki újévkor és farsangkor disznóhúst eszik, annak sok pénze lesz (a disznó más kultúrákban is a szerencsét, a bőséget szimbolizálja).

Az egyszerűtől a klasszikus szalagosig három fánkreceptet adunk közre, hogy mindenki megtalálja a fogára valót! Ide kattintson! A farsang a 20. századig a lakodalmak ideje is volt, innen a „vastag” sütemények, a fánk, a hájas tészta, a rétes hagyománya (és Csokonai Vitéz Mihály vénlány-históriája, a Dorottya). De ne higgyük, hogy eme desszertválasztás véletlen!

A jellegzetes farsangi fánkot az ország egyes területein azért fogyasztották, hogy a vihar ne rongálja meg a háztetőt. Az ugyancsak kedvelt étel, a rétes, szerencsét hoz - ha jól nyúlik. Általában a sok étel fogyasztásától a következő év bőségét remélték és ha a szántó-vető emberek életmódját áttekintjük, ekkor állt rendelkezésre friss hús, és ekkor volt idejük a bálozásra.

A kocsonya pedig valójában a téli húsleves. Egyszer kellett megfőzni és az a nagy hidegben napokig, hetekig eltartható és fogyasztható volt hűtőszekrény nélkül is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.