Így bánj a kontaktlencsével, hogy nyáron se okozzon bajt

Ilyenkor gyakrabban válthat ki fertőzést.

Jóval többen keresik fel a szemorvosukat nyáron a kontaktlencse túlhordása, illetve a nem megfelelő tisztítása és tárolása miatt kialakult betegségek kapcsán – írja közleményében a Semmelweis Egyetem.

kontaktlencse, szem
Csak ép kontaktlencsét tegyél a szemedre! Fotó: Getty Images

Nyáron több a fertőzés

Leggyakrabban bakteriális fertőzés és szaruhártya-gyulladás tüneteivel fordulnak orvoshoz ilyenkor a páciensek, de ha ehhez szemfelszíni sérülés is párosul, akkor akár végleges látásromlás is előfordulhat – mondja Dr. Nagy Zoltán Zsolt, a Szemészeti Klinika igazgatója.

A nyári melegben a baktériumok könnyebben szaporodnak, így a fertőzésveszély is magasabb.

A túl hosszú ideig – 10-12 órán túl – hordott kontaktlencse csökkenti a szaruhártya oxigénellátását, amely nagyban hozzájárul a fertőzések kialakulásához, ezért minden alkalommal időben el kell távolítani a lencsét, abban aludni pedig szigorúan tilos! Ilyenkor a szemünk felszínét borító könnyfilm réteg nem tud megújulni, hiszen nem pislogunk, így a szem öntisztító folyamata leáll. Abban az esetben is komoly szemkárosodás alakulhat ki, ha a lencse meggyűrődik, vagy megsérti a szemfelszínt, mert a szaruhártya felszínén ilyenkor hámsérülés keletkezik.

Fél szemére megvakult a férfi, aki úgy aludt, hogy éjszakára nem vette ki a kontaktlencséjét. Itt írtunk róla.  

A baktériumok elszaporodása gyulladást okoz, következtében pedig homályos látás is kialakulhat, amely maradandó károsodást eredményezhet. Ha nem sikerül megállítani a folyamatot, a gyulladás a szaruhártya mélyebb rétegeit is érinteni fogja és a legvastagabb, úgynevezett stróma részen hegek alakulnak ki, ami befolyásolja a látást. Ez már csak műtéti úton, esetenként szaruhártya-átültetéssel gyógyítható.

A kontaktlencse-viselők általában később veszik észre a panaszokat, azonban, ha égő fájdalom, pirosság, viszketés, könnyezés, szemfájdalom, látásélesség-csökkenés alakul ki, a lencsét nem szabad visszatenni, a tünetek jelentkezésekor pedig minél hamarabb orvoshoz kell fordulni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha kontaktlencsét használsz, ezeket tartsd szem előtt:

  1. 8-10 óránál tovább ne viseld! 
  2. Az előírásoknak megfelelő módon tisztítsd a lencsét és a tároló dobozt! 
  3. Minden esetben kontaktlencse-ápoló folyadékot és ne csapvizet használj a tárolásához! 
  4. Mindig moss kezet a használata előtt! 
  5. Csak ép, sérülésmentes lencsét viselj! 
  6. Inkább napi és ne tartós lencsét használj! 
  7. Lefekvés előtt vedd ki!
  8. Úszáshoz viselj dioptriás úszószemüveget kontaktlencse helyett!
  9. Már enyhe panaszokkal is fordulj orvoshoz! 


A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.