„Mindenki szeretné, hogy az ünnepi étkezések ne csak finomak, hanem biztonságosak is legyenek” – olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közelmúltbeli Facebook-posztjában. A Nébih Oktatási Program csapata pedig össze is gyűjtötte a legfontosabb élelmiszer-biztonsági tippeket, hogy a karácsonyi menü sztárfogása, a rántott pontypatkó ne okozzon kellemetlen panaszokat az ünnep lakoma után.
Ezekre figyelj, ha rántott halat készítenél
Először is észben kell tartanod, hogy – mint minden nyers élelmiszer – bizony a nyers halon is számos, szemmel nem látható szennyeződés és kórokozó lehet. Éppen ezért ügyelned kell az esetleges keresztszennyeződések megelőzésére, a vásárlás, a tárolás és az elkészítés során egyaránt. Ez az jelenti, hogy a többi élelmiszertől elkülönítve, kellőképpen becsomagolva szállítsd és tárold a nyers halat, a feldolgozása során pedig külön kést és vágódeszkát használj.
Ha mirelit terméket vásárolsz, mindig a hűtőben olvaszd ki, semmiképpen se fagyaszd vissza, valamint a minőségmegőrzési idő lejáratát követő három hónapon belül mindenképpen használd fel! Ami pedig a kész halételek tárolását illeti, a szakértők azt javasolják, hogy ne őrizgesd túl sokáig a halból készült fogások maradékát, hanem az elkészítésük után mihamarabb fogyaszd el!
„Tartsuk szem előtt az élelmiszer-biztonságot, hogy az ünnepi étkezések valóban mindenki számára örömet hozzanak” – emelte ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Mutatjuk, a szakértők szerint milyen szabályokat kell betartanod azért, hogy a karácsonyi menü ne betegítsen meg senkit.