Így kerüljük el a klímabetegségeket

A légkondicionáló helytelen használata esetén számos kellemetlen tünetet, sőt komolyabb betegségeket is okozhat. Milyen tünetekre figyeljünk, és hogyan kerüljük el a ma már gyakorinak tekinthető klímabetegséget?

Nyáron jó szolgálatot tesznek a klímaberendezések, hiszen segítenek elviselni a tikkasztó hőséget. Túlzott melegben ugyanis lelassulunk, szervezetünknek több energiára van szüksége alapfeladatainak ellátásához is. A legtöbb helyen ma már klimatizálják a tereket: irodaházakban, autókban, éttermekben, de sok lakásban is mindennapos a légkondicionáló használata nagy melegben.

Fontos tudnunk azonban, hogy a légkondicionálás egészségügyi problémákkal is járhat. Gyakori tünet a torok és az orrnyálkahártya kiszáradása. Érdemes figyelnünk arra is, ha megfájdul a fejünk, vagy szédülünk , hiszen ezek a kellemetlenségek is eredhetnek a helytelen klímahasználatból. Bár elsőre nem gondolnánk, a szemünkkel kapcsolatos problémákat is okozhatja a légkondicionáló. Előfordul például kötőhártya-gyulladás , de a kontaktlencse-viselőknél is jelentkezett már panasz, szemszárazság a klíma miatt. Nemcsak a hideg és a száraz levegő, hanem a felületesen tisztított berendezés miatt terjedő baktériumok is okozhatnak légúti panaszokat .

Mit kell tudni a legionárius betegségről?

Az említett tünetek, betegségek mellett a klíma sokszor az ízületeinket sem kíméli. A közvetlen hideg levegő hatására ugyanis ízületi fájdalmak és gyulladások alakulhatnak ki, ami mozgásszervi elváltozásokhoz vezethet. Dr. Major Zoltán, a NaturMed Hotel Carbona főorvosa szerint sokan érkeznek hozzájuk légúti problémákkal és nyak-vállövi fájdalmakkal, amely tüneteket a klímaberendezés is okozhatja.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A klímaberendezésből kiáramló hideg levegő ízületi panaszokat okozhat

A klímaberendezésből kiáramló hideg levegő ízületi panaszokat okozhat

A reumatológus hangsúlyozza, hogy amíg nem alakul ki komoly baj, a szövetek elváltozását megfelelő kezeléssel és tornával helyre lehet állítani, a gyulladás kezelése viszont már egy hosszadalmasabb folyamat. Ebben az esetben jó megoldást nyújthatnak a termálvizes fürdőzések, illetve a sókamra, az inhaláció és a Bemer mikroérterápia is.

Tippek a klíma helyes használatához

Tisztítsuk rendszeresen a berendezést!

Fontos szabály, hogy rendszeresen, a gyártó utasításai szerint tisztítsuk ki a légkondicionálót, legyen az az autóban vagy más beltéri helyiségben. Szükség esetén vegyük igénybe szakember segítségét, aki például az aktuálissá váló szűrőcserére is felhívhatja a figyelmünket.

Ne állítsuk túl hidegre a klímát!

Benti ülőmunkához a 22-23 Celsius-fok ideális, ennél hidegebbre ne állítsuk a klímát. Egyébként is érdemes a kintihez képest csak 5-8 Celsius-fokkal hűvösebbre álltani a benti levegő hőmérsékletét.

Szellőztessünk!

Mivel a légkondicionáló a benti levegőt forgatja, ezért használata mellett rendszeresen szellőztetni kell és biztosítani, hogy friss levegő kerüljön a helyiségbe.

Ne közvetlenül a testre irányítsuk a levegőt!

Ha tehetjük, ne közvetlenül a klíma által kifújt levegő irányába üljünk. Állítsuk a fúvókákat vagy a terelőket más irányba, így a hideg levegő csak közvetetten jut majd el hozzánk.

Ha szükséges, öltözzünk fel!

Ha légkondicionált helyen dolgozunk, vagy vásárolunk, érdemes magunkkal vinni egy vékony pulóvert, hogy védekezni tudjunk a meghűlés ellen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.