Egy új kutatás szerint az elmúlt hét évben megduplázódott a rendszeresen marihuánát fogyasztó középiskolások száma az USA-ban. Ráadásul - mivel Amerikában már kevesen dohányoznak - a tinik már nem is sodort dohányba keverik a füvet, hanem vaporizátorból szívják, ami sokkal károsabb lehet a fiatal szervezetre - írta a CNN .
Az e-füvezés károsabb lehet
A JAMA Pediatrics folyóiratban megjelent tanulmány tizenhét, Kanadában és az Egyesült Államokban végzett vizsgálatot elemzett, amelyekben közel 200 ezer serdülő vett részt. A tanulmány kimutatta, hogy a középiskola utolsó évében járó tizenévesek jóval többször füveznek , mint a fiatalabb társaik. 2018-ban például a 16 éves diákok közül minden harmadik számolt be arról, hogy rendszeresen, legalább egy éven át, mindennap használt marihuánát.
A tanulmány szerint a serdülők manapság előnyben részesítik a vaporizátort, azaz a kannabisz elektromos gőzölögtetését más eszközökkel szemben. A marihuánát egy évtizede még sodort dohánnyal keverték (joint) vagy vízipipában (bong), illetve hagyományos pipában (dohány nélkül) szívták. Noha a vaporizátoros füvezésnek a tinédzserek szerint számos előnye van (nagyobb hatásfok, intenzívebb élmény), valójában egyre több, ehhez köthető súlyos megbetegedést jelentenek körükben az egészségügyi hatóságok.
Utóbbival kapcsolatban a Michigani Egyetem kutatása hívta fel a figyelmet arra, hogy 2018 óta egyre növekszik azon tinédzserek száma, akik a marihuána vaporizátoros használatával összefüggésben kerültek kórházba. Csak 2019-ben 39 halálesetet és 2 ezer megbetegedést regisztráltak tinédzserek és felnőttek körében az USA-ban ilyen okok miatt.
Kutatók úgy vélik, hogy a marihuána párologtatása sokkal károsabb lehet az egészségre, mint a nikotiné, különösen fiatalok esetében. Egy tanulmány szerint a tinédzserek körülbelül kétszer nagyobb valószínűséggel számoltak be mellkasi "zihálásról vagy fütyülésről" marihuána elszívása után, mint amikor füstmentes technológiával dohányoztak. Bár pontosan még nem tudják, miért okoz nehezebb légzést, váladéktermelődést, szorító mellkasi érzést, súlyosabb esetben maradandó tüdőkárosodást a marihuána párologtatása, azt gyanítják, hogy az inhaláció módja, illetve a felhasznált alapanyagok - a különféle CBD-olajak, kivonatok, keverékek - minősége is közrejátszik a légzésfunkciók károsodásában.