Országszerte, de különösen a fővárosban számos gyógyfürdő és uszoda várja az egészségeseket és a különböző mozgásszervi megbetegedésekben szenvedőket egyaránt. Utóbbiak a reumatológiákon kérhetnek valamelyik gyógyfürdőbe szóló beutalót: ezzel évente kétszer vehetnek részt kúrán, amelybe nem csak a fürdőszolgáltatások, hanem például a gyógymasszázs igénybevétele is beletartozik. A HáziPatika most indított sorozatában néhány nagyobb gyógyfürdőt mutatunk be.
Nemcsak a testet, a szemet is üdíti
Budapesten, a Városligetben áll Európa egyik legnagyobb és legszebb fürdőkomplexuma, a Széchenyi Gyógyfürdő. A fürdő jelentősége nem csupán gyógyvize és kiterjedése alapján kiemelkedő - építése is különleges igényességgel folyt; a gyógyfürdőt díszítő szobrok, és üvegmozaikok Magyarország legjelentősebb művészeinek alkotásai. Felújításának első szakasza 1999-ben lezajlott - ekkor gazdagodott új szolgáltatásokkal is, például a sodrófolyosót, vízsugármasszázst és pezsgőfürdőt nyújtó élménymedencével.
A látogatót időmérő beléptető-rendszer fogadja - így, aki három, illetve két óránál kevesebb ideig veszi igénybe a szolgáltatásokat, időarányosan visszakap a belépti díjból.
Tágas, világos medencecsarnokainak kialakításánál érződik a római fürdőkultúra hatása, a kádfürdőknél a görögök, de az északi népek fürdőkultúrájának nyomai is fellelhetők. Erről tanúskodnak a különböző osztályokon meglévő izzasztóhelyiségek, merülőfürdők, szaunák. A jelenlegi fürdőépület 1913-ban készült el. 1927-ben épült fel az uszoda, téliesítését követően egész évben fogadja a vendégeket. Ugyancsak 1927-ben létesült fürdőosztály és a komplex fizioterápiás osztály (nappali kórház).
Gyógyvíz külső és belső használatra
A Széchenyi Gyógyfürdő vize nátriumot is tartalmazó kálcium-magnézium-hidrogénkarbonátos, szulfátos hévíz, melynek fluorid- és metaborsav tartalma is jelentős.
Az ivókútból kálcium-magnézium-hidrogénkarbonátos, kloridos, szulfátos, alkáliákat és jelentős mennyiségű fluoridot tartalmazó gyógyvíz folyik. Gyógyfürdőként az igénybe vétele kopásos jellegű ízületi és gerinc betegségek (pl.: csípő- és térdízület), krónikus izületi gyulladások, ortopédiai műtétek és balesetek utáni rehabilitáció, gerincbántalmak (deformitás, porckorong betegségek, lumbago, Bechterew-kór), krónikus izületi gyulladások inaktív stádiumai, idegfájdalmak, csontrendszer mészhiánya esetén ajánlott.
A gyógyvizet ivókúra formájában a következő betegségekre javasolják:
- Gyomorsav túltengés
- Vesemedence és a húgyutak idült gyulladásai
- A vesekőbetegségek egyes formái
- A légzőszervek idült hurutai
- A csontrendszer mészhiánnyal járó állapotainak megelőzése, kezelése
- A köszvényes anyagcserezavar befolyásolása
- Az epehólyag és epeutak egyes megbetegedései esetén az epeürülés elősegítése céljából.
Változatos szolgáltatások
Összesen 15, különböző méretű, vízhőfokú medencével várja a Széchenyi a felfrissülni, gyógyulni vágyókat, köztük van 20-38 fokos hideg, meleg, fürdőruhás illetve kötényes termálfürdésre alkalmas medence, valamint ülő-, úszó- és élménymedence. A fedetlen külső medencék is használatosak télen is, különösen népszerű pl. a sodrófolyosóval, pezsgőfürdővel, masszírozó vízsugárral kényeztető élménymedence.
A Széchenyi teljes körű gyógyfürdő-szolgáltatást nyújt. Nappali kórház fogadja a betegeket, akik a balneoterápia legkülönbözőbb módozatait vehetik igénybe: medencefürdőt, kádfürdőt, iszappakolást, sós kádfürdőt, szénsavas kádfürdő kezelést, illetve a hidroterápia gyógymódjai közül a súlyfürdőt, a víz alatti vízsugármasszázst.
Ezeken kívül egyéni és csoportos gyógytorna, lábmasszázs, gyógymasszázs, víz alatti torna is rendelhető illetve választható, az egészségeseket pedig szauna, fitness-kondicionálóterem, frissítőmasszázs várja. Gyógyító, de legalábbis mindenképpen méregtelenítő, frissítő hatásúak a hőlég- és nedvesgőz-kamrák.
|
Kapcsolódó cikkek: | Megújult a Dagály A jótevő Lukács |