Jelentősen lemaradtunk a románok fogyasztásától

A magyar háztartások tényleges fogyasztása csupán az uniós átlag 72 százalékát éri el, ami a második legrosszabb adat az Európai Unióban. Csak Bulgária teljesít rosszabbul nálunk, Románia hatalmasat lépett előre.

Egy év alatt minimálisan javult a magyarok fogyasztása az uniós átlaghoz képest: amíg 2021-ben ez még csak az uniós átlag 70 százalékát érte el, 2022-ben már 72 százalékra nőtt – szemlézte a Népszava az Eurostat adatait. Ez a második legrosszabb adat az EU-ban Bulgária után. Leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a magyar háztartások az unióban a második legszegényebbek. Persze ez csak az átlagra igaz, hatalmas szórás van egy-egy országon belül is.

Románia kiugróan jól teljesít

A magyar fogyasztás a szlovákkal van egy szinten, ott az uniós átlaghoz képest 73 százalékot mértek a statisztikusok, bár meg kell jegyezni, hogy a szakértők körében évek óta vita van a szlovák adatok minőségével kapcsolatban. Más tapasztalatok ugyanis nem támasztják alá Szlovákia ilyen gyenge teljesítményét, sem az egy főre jutó fogyasztásban, sem az egy főre jutó GDP-ben. Alulról felfele Horvátország (75 százalék), majd Görögország (78 százalék) következik.

átlagfogyasztás
Óriási a különbség Magyarország és a szomszédos Ausztria fogyasztása között. Forrás: Eurostat

Románia azt elmúlt években az egy főre jutó fogyasztásban már megelőzte Magyarországot, hogy azonban a többi V4-államot is le tudta hajrázni, az komoly teljesítmény. Az országban az EU-átlag 88 százaléka a fogyasztás, amivel a többi között az olaszokat, az íreket és a lengyeleket is megelőzik. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.