Kéretlen ágyrajárók: szerveződik a poloskaellenállás

Az ágyipoloska valóságos istencsapás, igen szapora, s a csípése helyén kellemetlen duzzanatok támadnak. Ráadásul a kis vérszívók nem elégszenek meg egyetlen támadással, s álmunkban lepnek meg. Ezért meglehetősen nyugtalanítóak azok a tudományos alátámasztással érkező hírek, hogy a rovarirtó szereknek ellenálló poloskatörzsek jelentek meg egyes amerikai városokban.

Az poloskatérkép is készült. De rezisztens változatokról eddig nem lehetett hallani.

A szóban forgó amerikai kutatás azonban az első az ismertető tanulmány szerzői szerint, amely olyan poloskákat dokumentált, amelyek ellenállnak neonikotinoidoknak, a világon a legszélesebb körben használt rovarirtó szernek. (A neonikotinoidok használatát az Európai Unió területén korlátozzák, többek között a nagymértékű méhpusztulásban játszott szerepük miatt.)

A lakástulajdonosok istencsapásának számító vérszívók, az ágy körüli résekben és hasadékokban megbújó ágyi poloskák a szakértők szerint egyre elterjedtebbek. Most azonban megtalálták a megoldást. Kattintson! A kutatók Cincinnatiból és a Michiganből gyűjtöttek be ágyi poloskákat, és azt vizsgálták, hogy milyen hatással vannak rájuk a különféle neonikotinoid alapú készítmények: acetamiprid, dinotefuran, imidakioprid és thiamethoxam. A lakóépületekből begyűjtött vérszívókat összehasonlították a laboratóriumban nevelt társaikkal, amelyekről tudni lehetett, hogy érzékenyek a méregre.

Csak 0,3 nanogramm acetamipridra volt szükség, hogy megöljék a nem rezisztens poloskák felét, de több mint 10 000 nanogramm kellett ahhoz, hogy elpusztítsák a cincinnati és michigani példányok 50 százalékát. És a többi szernél is hasonló volt a helyzet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ilyen a tipikus ágyi poloska csípés (Forrás: www.bedbugguide.com/)

Összehasonlítva a nem rezisztens poloskákat a Michiganből begyűjtöttekkel, az utóbbiak 462-szer jobban ellenálltak a imidaklopridnek, 198-szor a dinotefurannak, 546-szor jobban a tiametoxámnak, és 33,3-szor az acetamipridnek. A cincinnati poloskák pedig 163-szor nagyobb ellenállást mutattak az imidakloprid, 226-szor nagyobbat a tiametoxám, 358-szor nagyobbat a dinotefurán, és 33,3-szor nagyobbat az acetamiprid esetén a Journal of Medical Entomology folyóiratban megjelent tanulmány szerint.

Alvaro Romero, a New Mexico State University kutatója szerint a rovarirtó cégeknek jobban kell ügyelniük, hogy végleges munkát végezzenek, s ne szoktassák hozzá a túlélőket a rovarölő szerekhez . Ha pedig ellenállást tapasztalnak, akkor nem a dózis növelése, hanem más hatásmechanizmusú szerek választása lehet a megoldás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.