A belföldi turisztikai vendégforgalomban visszaesésről már a KSH is beszámolt többször is idén. Az azóta frissített adatokból már látszik, hogy miközben az előző év azonos időszakához képest a belföldi turisták vendégéjszakáinak száma 8 százalékkal csökkent, addig a magyarok külföldi utazásai pont ellenkező irányba alakultak - írja a bank360.hu.
Az idei első hat hónapban a magyar állampolgárok összesen 9,8 millió alkalommal utaztak külföldre, ami mintegy 20 százalékkal meghaladja a 2022 első félévi utazásszámot (de még elmarad a járvány előtti, 2019-es rekordévben regisztrált 11,7 milliótól). Ebből 6,1 millió egynapos út volt, amelyek több mint harmadában vásárlás miatt mentek. Csaknem minden ötödik utazás célja külföldi munkavégzés volt, amit a rokon- vagy baráti látogatás, illetve a szórakozás-szabadidő-egészségmegőrzés úti cél követett 15-15 százalékos részesedéssel.
A közel 3,7 millió többnapos utazás többségének (43 százalék) szórakozás, szabadidős tevékenység vagy egészségmegőrzés volt a célja, negyedének pedig rokon, barát meglátogatása. Majd a munkavégzés (18 százalék), valamint az üzleti és konferencia út (9 százalék) következett.
A kint tartózkodási idő is nőtt: 21,2 millióról 26,8 millió napra, ami 26 százalékos növekedés. A külföldi utazásokon elköltött összeg ennél is jobban megugrott: az egy évvel korábbinál 45 százalékkal, 590 milliárd forintra. Ennek nagy részét, 522 milliárd forintot európai országokban költötték el a magyarok, a többit az Egyesült Államokban és Ázsiában. Ez jóval nagyobb összeg, mint amennyit a 2019-es csúcsév első hat hónapjában hagytunk külföldön. Az akkori 406 milliárd idején ugyanakkor sokkal erősebb volt a forint.
Ausztria messze a legnépszerűbb utazási célpont télen és tavasszal a síelni és kirándulni vágyó magyarok körében. A Bank360.hu utasbiztosítás kalkulátorával kötött szerződések adatai szerint nyáron (június-augusztusban) három tengerparti ország (Horvátország, Olaszország és Görögország) tudta csak megelőzni.