Kiderült, mennyit drágultak az élelmiszerek

Közel harmadával kellett többet fizetni élelmiszerekért itthon augusztusban, mint egy évvel korábban – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb gyorsjelentéséből. Minden termékkategóriát figyelembe véve a fogyasztói árak 15,6 százalékkal emelkedtek.

Az élelmiszerárak 30,9 százalékkal ugrottak meg 2021 és 2022 augusztusa között. A margarinért 66,9, a kenyérért 64,3, a sajtért 61 százalékkal hagyunk többet a kasszáknál. Emellett átlag felett drágultak a száraztészták (57,9 százalék), a tejtermékek (54,7), a vajak és vajkrémek (54,5), a péksütemények (45,4), a tojás (42), a rizs (40,9), a baromfihúsok (40,4), valamint az édesipari lisztesáruk (40,4) is – olvasható a KSH jelentésében. Eközben az idényáras élelmiszerek, így a burgonya, valamint általában a friss zöldségek és gyümölcsök 15,9 százalékkal kerülnek többe. A csokoládé ára 17,1 a cukoré 9,3, az étolajé 5 százalékkal növekedett egy év alatt.

élelmsizerbolt, fiatal pár, bevásárlás
Egy év alatt hatalmasat emelkedtek az élelmiszerkárak Magyarországon. Fotó: Getty Images

A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 13,1 százalékkal drágultak. Az állateledelek ára 40,3, a palackos gázé 27,4, a lakásjavító és -karbantartó cikkeké 26,7, a testápolási cikkeké 20,3, a járműüzemanyagoké 6,2 százalékkal ment feljebb. A tartós fogyasztási cikkek közül a konyha- és egyéb bútorokért 20,9, az új személygépkocsikért 19,9, a szobabútorokért 19,3, a használt személygépkocsikért 18,1 százalékkal kellett többet fizetni idén augusztusban. A szolgáltatások díja átlagosan 7,7 százalékkal emelkedett. A taxi 27,3, a lakásjavítás és -karbantartás 21,7, a járműjavítás és -karbantartás 18,1, az üdülési szolgáltatás 13,5 százalékkal került többe. A lakbérek 12,5 százalékkal emelkedtek.

Mint arra a Telex cikke emlékeztet, az infláció a koronavírus-pandémia miatti lezárások tavalyi feloldásakor indult meg. Akkor a gazdasági újraindulást követő termék- és alapanyaghiány fűtötte, ezt fejelte meg idén februártól a háború, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát. Nemcsak az energiaárak emelkedtek óriási mértékben, de az ukrán gabonaexport kiesése a világ élelmiszerellátását is jelentős nehézségek elé állítja. Végezetül a rendkívül aszályos nyár is súlyosbította a helyzetet. A Telex szerint itthon már az év végén elérhető az infláció mértéke a 20 százalékot, a jövő év végére azonban talán visszatérhet a normális mederbe.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra