Kiderült, mennyi ételt dobunk a kukába

Többnyire olyan ételt vásárolunk, amire valóban szükségünk van, emellett a többség rendszeresen figyeli a lejárati időt, és nem dob ki még le nem járt ételt. Ha mégis lejár a szavatossági idő, akkor leginkább zöldség, gyümölcs, tejtermék, felvágott és pékáru landol a kukában - derült ki egy lakossági kutatás eredményéből.

Így állíthatjuk meg az élelmiszerpazarlást - a részletekért kattintson!

Az Agrárminisztérium jelentése szerint 2017-ben fejenként mintegy 68 kilogramm élelmiszert dobtunk ki, ami a teljes lakosságra vetítve évi 1,8 millió tonna kukában landoló ételt jelent. Egyes becslések szerint 2030-ig évente 1,9 százalékkal fog emelkedni globálisan a kidobott élelmiszer mennyisége. A probléma a fejlett országokban főként a kiskereskedelemben, de még inkább a fogyasztóknál jelentkezik. Az emberek ugyanis túl sokat vásárolnak, vagy már eleve meg sem vesznek bizonyos élelmiszereket, mert azok nem felelnek meg az esztétikai követelményeknek.

Az élelmiszerpazarlás tehát nagyon is aktuális téma. Egy közelmúltban készült reprezentatív kutatás ezért arra kereste a választ, hogy mennyire tudatosan vásárolnak a magyar emberek élelmiszert, milyen gyakran dobják ki a szemétbe a különböző típusú élelmiszereket, illetve szoktak-e közeli lejáratú élelmiszereket vásárolni. A felmérésben 500-an vettek részt.

élelmiszer, élelmiszerpazarlás, élelmiszerhulladék, szemét, kidobott étel
Az ételmaradékok gyakrabban kerülnek a kukába, mint a rászorulókhoz.

Így bánunk az élelmiszerrel

A kutatás alapján elmondható, hogy a magyarok többnyire csak azt az élelmiszert vásárolják meg, amire valóban szükségük van, és a szavatossági időre is figyelnek. Amikor pedig közeleg a lejárati idő, inkább gyorsan felhasználják vagy kidobják az ételt, miközben csak töredékük juttatja el rászorulóknak ezeket a termékeket. Ha pedig többet főztek vagy vásároltak a kelleténél, akkor szinte ugyanannyian vannak azok, akik a kedvenceiknek adják a vacsorájukat, mint azok, akik szerint a maradék nem az állatoknak való.

Pékárut gyakran dobunk ki

Egészségkvíz: hosszú életre számíthatsz, ha tudod erre a 10 kérdésre a választ

A magyar lakosság úgy gondolja, többnyire nem szokott ételt a szemetesbe dobni. Ha azonban megnézzük külön-külön az egyes ételfajtákat, nagy eltéréseket láthatunk. A tartós élelmiszerek - például tészta, rizs, konzerv , olaj - esetében fordul elő a legkevésbé, hogy szavatossági probléma miatt kidobnánk. A zöldségek, gyümölcsök, tejtermékek, húsok, felvágottak és pékáruk esetében azonban már azok vannak nagyobb arányban, akik ritkán ugyan, de kidobják ezeket az ételeket. Mindezek közül pékáru és felvágott kerül a leggyakrabban a szemetesbe.

Kelendők a közeli lejáratú élelmiszerek

Egyre több boltban találkozhatunk külön polccal, ahova a közeli lejáratú élelmiszereket helyezik ki - az eredeti ár töredékéért. Úgy tűnik, hogy erre is van kereslet, ugyanis összességében a válaszadók többsége (87 százalék) szokott ilyen termékeket vásárolni, habár egyelőre csak ritkán.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, a déli, délutáni időszakban főként az északi, északnyugati tájakon átmenetileg elvékonyodhat, szakadozhat a felhőzet. Kevés helyen szitálás, gyenge eső nem kizárt. A légmozgás döntően gyenge marad, csak a Dunántúlon fordulhatnak elő néhol élénk széllökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 5 fok között várható, de ahol vékonyodik, szakadozik a felhőzet, ott kicsivel enyhébb idő valószínű. Késő este -1, +5 fok várható. A mostani egyhangú időjárást egy, a Kárpát-medencében megülő hidegpárna határozza meg. Fronthatásra az ország nagy részén nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra