Időnk nagy részét beltéri környezetben – iskolában, irodában, otthon – töltjük. Éppen ezért nagyon fontos lenne, hogy fokozottan odafigyeljünk arra, hogy milyen levegőt szívunk be ezeken a helyeken. Sokan azonban még azt sem feltétlenül tudják, hogy mi minden ronthatja a beltéri levegő minőségét.
Nem jó, hogy ilyen sokféle vegyszert használunk
A sütés-főzés hatására megnövekszik a levegő páratartalma, ez pedig emeli a penészesedés kockázatát. De ugyanígy nem tesz jót a levegőminőségnek az sem, hogy illatgyertyákat és füstölőket gyújtunk, valamint rengetegféle vegyszert használunk egyszerre – mondta el a TV2 Mokka című műsorában dr. Pándics Tamás, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) módszertani igazgatója.
Ezeknek a termékeknek a vizsgálata nagyon nagy alapossággal történik. Viszont egyetlen vizsgálat sem abból indul ki, hogy egy adott beltéri környezetben 10-, 20-, 30-, vagy akár 40-féle különböző vegyszert használunk. Ezeknek az együttes hatását legfeljebb megbecsülni lehet” – fogalmazott a szakértő.
A kevesebb több
Az ünnepek előtti nagytakarítás során tehát jelentős mértékű vegyszerterhelésnek tesszük ki magunkat, ha nem figyelünk oda arra, hogy milyen és mennyi tisztítószert használunk. Általános érvényű szabály ugyanis, hogy minél kevesebb vegyszert használunk a lakókörnyezetünkben, annál többet tudunk tenni az egészségünkért.
A gyakori takarítás nemcsak otthonunk rendezettsége miatt fontos, hanem egészségünk megőrzése szempontjából is elengedhetetlen. Arról viszont sokan elfeledkeznek, hogy a takarítóeszközöket is rendszeresen tisztítani kellene. Ehhez adunk hasznos tippeket.
A beltéri levegőminőség visszaállításához nagyon fontos, hogy rendszeresen és alaposan átszellőztessük a helyiségeket. A szakértő szerint ez a legjobb megoldás a levegő felfrissítésére – még a légtisztító készülékeknél is hatékonyabb.