A mérsékelt kávéfogyasztás csökkentheti a kardiometabolikus betegségek – egyebek mellett például a 2-es típusú cukorbetegség, a koszorúér-betegség és a stroke – kialakulásának kockázatát – hívta fel a figyelmet Facebook-posztjában a Rizikometer.
Mégsem kell félni a koffeintől?
Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó csapat egy nemrég publikált kutatás eredményeire hivatkozva azt írta, hogy a kis mennyiségű kávé – vagy más koffeintartalmú termék – rendszeres fogyasztása védőhatást fejthet ki az említett betegségek ellen. A szóban forgó vizsgálatba több mint félmillió, 37 és 73 év közötti személyt vontak be.
A vizsgálat eredményei szerint a rendszeres kávé- vagy koffeinfogyasztás csökkenti az újonnan jelentkező kardiometabolikus multimorbiditás (CM: legalább két kardiometabolikus betegség együttes előfordulása) kockázatát” – olvasható a bejegyzésben.
Mekkora az ideális mennyiség?
A szakemberek szerint a CM kialakulásának kockázatát napi 3 csésze kávé, illetve napi 200-300 milligramm koffein elfogyasztása tudja jelentősen – 40-48 százalékkal – csökkenteni, a nem kávézók, illetve a napi 100 milligrammnál kevesebb koffeint fogyasztók rizikójához viszonyítva.
Egy másik kutatás pedig azt állapította meg, hogy a napi 400 milligrammnál több koffein rendszeres fogyasztása esetén nagyobb eséllyel alakulnak ki szív- és érrendszeri problémák.