Várhatóan jövő januártól emelkedhet a jelenlegi ötről tíz napra az apáknak a gyermekük születése után járó úgynevezett apaszabadság – írja a vg.hu. A több pótszabadságot az Európai Unió 2019-ben elfogadott irányelve teszi lehetővé, a tagállamoknak 2022 augusztusáig kellett átültetniük a vonatkozó irányelvet.
A házasság is kritérium
A lapnak nyilatkozó szakemberek szerint a jogharmonizáció más tagállamokban is késik. Az Országgyűlés honlapján hozzáférhető törvényalkotási program szerint novemberben kerülhet a parlament elé A munka törvénykönyvének (Mt.) jogharmonizációs módosítása a hosszabb apaszabadságot is tartalmazó 2019/1158-as uniós irányelv alapján. Az eljárásrend szerint a szavazásra decemberben kerülhet sor, így várhatóan 2023. januártól lép életbe az új szabályozás.
Az irányelv szerint az apáknak járó szabadnapot minden édesapának ki kell adni, függetlenül attól, hogy az adott munkahelyen mióta áll fenn a munkaviszony. A pótszabadság nem függhet a családi állapottól sem, vagyis nem feltétele, hogy a szülők össze legyenek házasodva. Abban az estben, ha ikergyermekek születnek, az ötnapos szabadság helyett hét nap jár az édesapáknak.
Ugyan az irányelvet már augusztus 2-ig át kellett volna ültetni a nemzeti jogrendbe, a munkáltatók csak egyéni mérlegelés alapján dönthetnek a több pótszabadság kiadása mellett. A foglalkoztatóknak ugyanis a magyar szabályokhoz kell alkalmazkodniuk, eszerint pedig továbbra is az ötnapos pótszabadság illeti meg az édesapákat. Ettől függetlenül a foglalkoztatók eltérhetnek a szabályoktól, ám erre nincs sok esély, mivel fizetett szabadságról van szó.