Mérgek a lakásban, amik kiiktathatók

A konyhában, a fürdőszobában rengeteg tisztítószert használunk, amely tele van káros anyagokkal. Sajnos nincs ez másképp a szépségápolási kellékeink között sem. Melyek a legveszélyesebb anyagok és hogyan használhatunk kevesebbet belőlük?

A napi használati szereink címkéjén számos olyan anyag van feltüntetve, melyeket nem ismerünk. Megtanulni nagyon nehéz lenne ezeket, ezért érdemes inkább azokra az anyagokra koncentrálni, amiket már ismerünk. Ahelyett, hogy kidobáljuk a már meglévő termékeket, érdemes egy másik módszert választani: ha kifogytunk belőlük, vásároljunk olyanokat a helyükre, melyekben több a természetes összetevő. Ezzel néhány hónap alatt csökkenthetjük az alábbi káros anyagokat a környezetünkben:

1. Ftalátok

A ftalátok számos szépségápolási termékben megtalálhatóak: a rúzsaink, körömlakkjaink, parfümjeink, testápolóink és sminkszereink is tartalmaznak ilyen anyagokat. Amellett, hogy károsítják az endokrin rendszerünket, hízáshoz, cukorbetegséghez is vezethetnek, sőt, egyes tanulmányok szerint a mellrák kialakulásának kockázatát is növelik. Helyettük válasszunk organikus vagy ftalátmentes termékeket. Azonban legyünk résen, ugyanis a címkén sosem így jelölik őket, illatanyagként vagy parfümként keressük ezeket.

2. Parabének

Ezeket a tartósítószereket arra használják, hogy a mindennapi tisztálkodási szereinktől, mint a dezodor, sampon és hajbalzsam, arcszesz, hidratáló és smink, távol tartsák a baktériumokat, gombákat és a penészt. Ez elsőre nem hangzik rosszul, azonban ezek az anyagok "leutánozzák" az ösztrogént a testünkben, amely női betegségekhez, mellrákhoz is vezethet. Helyettük válasszunk parabénmentes, vagy ökológiai termékeket.

A címkén ilyen néven is szerepelhetnek: ethylparaben, butil-parabén, metil, propil, isobutylparaben, izopropil-parabének.

3. Formaldehidet felszabadító tartósítószerek

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A parabénekhez hasonlóan ezek az anyagok is a baktériumokat hivatottak távol tartani a minden nap használatos tisztálkodási szereinkből. Azonban, mikor ezek habzani kezdenek, formaldehidet szabadítanak fel, amely egy rákkeltő anyag. Érdemes organikus, vagy tartósítószermentes termékeket választani.

Más megnevezések a címkén: diazolidinyl karbamid, DMDM hidantoin, kvaternium-15, és hidroxi-metil.

Válasszunk természetes összetevőket tartalmazó szépségápolási szereket
Válasszunk természetes összetevőket tartalmazó szépségápolási szereket

4. Szulfátok

Samponokban, arctisztítókban, tusfürdőkben, találhatunk szulfátokat, melyek a habzásért felelősek. Azonban ezekben egy olyan durva súrolóanyag is van, mely egy 1,4-dioxán nevű rákkeltő anyagot tartalmaz. Ezért érdemes szulfátmentes, vagy természetes termékeket választani.

További megnevezések a címkén: nátrium-lauril-szulfát, ammónium-lauril-szulfát.

5. Toluol

A toluol a körömlakkok és a hajfestékek csillogásáért felelős, kőolaj alapú vegyi anyag, mely szédülést, hányingert, fáradtságot is okozhat. Kutatások szerint az endokrin rendszerre is rossz hatással van, emellett az immunrendszer toxicitásához is kapcsolódik. Ezen kívül egy illékony szerves vegyületről van szó, így az is veszélynek van kitéve, aki csak belélegzi. Válasszunk toluolmentes vagy organikus terméket.

Más megnevezés a címkén: butilezett hidroxi-benzoesav, benzil.

Hogyan takarítsunk vegyszerek nélkül?

Hogyan takarítsunk vegyszerek nélkül? Szerencsére nemcsak úgy varázsolhatjuk ragyogóan tisztává az otthonunkat, hogy ehhez vegyszereket használunk. A természetes módszerek hatékonyak, az áruk is kedvezőbb, és a saját egészségünket és a környezetünket is kímélik. A részletekért kattintson !

6. Egyéb kőolaj-alapú vegyi anyagok

A dezodorok, aftershave-ek, hajzselék és samponok gyakran szennyezettek formaldehiddel vagy 1,4 dioxánnal. Vigyázni kell velük, mert sok ezek közül bőrirritáló hatású.

Más megnevezés a címkén: Propilén-glikol, polietilén-glikol (PEG).

7. Butil-hidroxi-anizol (BHA)

Ez az anyag gyakran megjelenik a szájfényben, szemceruzában, korrektorban, pirosítóban és szempillaspirálban is. Azért veszélyes, mert rombolja az endokrin rendszert, valamint rákkeltő hatású is.

Megnevezések, amelyektől érdemes még óvakodni: Antioxyne B, Antrancine 12, EEC No., E320, Embanox, Nipantiox 1-F, Protex, Sustane 1-F, Tenox BHA.

Forrás: rodalewellness.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra