Miért ünnepeljük a névnapokat?

Régen csak a tehetősebb rétegek névnapoztak, aztán fokozatosan elterjedt a szokás.

A névnap ünnepének kialakulását több esemény, több változás határozta meg, és hosszú folyamat volt, amíg kialakult a ma ismert formája - mondta Dr. Raátz Judit, a Nyelvtudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa a 24.hunak.

"A legfontosabb, hogy Magyarországon a névadásban a kereszténység felvétele után kialakult, hogy a pogány név mellett, aztán már helyette egyházi nevet is kellett adni. Az 1279-es budai zsinat egyértelműen meghatározta, hogy nevet csak a pap adhat. Ettől kezdve mindenki keresztény nevet kapott, amelyet a Bibliából, illetve az úgynevezett Martirológiumokból (görögül: vértanúk jegyzéke) választottak. Az itt szereplő szenteknek az egyes fontos életeseményét dátum szerint jelölték. Ezek az adott szent ünnepnapjai voltak, amelyek később az adott névhez tartozó névnapok lettek" – magyarázta.

névnap naptár
Sok nevet hiába keresünk a naptárakban. Fotó: Getty Images

A névnap ünneplése először az urak körében volt divatos, az egyszerűbb népréteg körében csak később terjedt el. Maga a kifejezés is nyelvújítás kori szó, korábban a szentek napjának nevezték ezt a nevet.

Régen gyakori volt a naptári névadás, tehát a gyerek azt a nevet kapta, amelyik napon született, vagy nemének megfelelően azt, amelyik névnap a születéséhez legközelebb volt. 

Azonban az újabb nevek esetében nincs mindenkinek külön névnapja. Ahogy Rácz Judit mondta, akad olyan szülő, aki fizetne is ezért, de egyetlen kiadó sincs, amely partner lenne egy olyan naptár megjelentetésében, amelyben az összes névnap benne van. Ezért 2014-ben bevezették az "összevont névnapokat", amikor ünnepelhetnek a naptárban névnappal nem rendelkezők: ez a január, az április, a július és az október 15.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

A gomolyfelhők feloszlanak, kiderül az ég, csapadék nem lesz. Az Alpokalján, a Mura és a Dráva mentén foltokban köd képződhet. Mérséklődik a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 6 és 11 fok között várható, azonban a hidegre hajlamos helyeken ennél hidegebb, a vízpartoknál néhány fokkal enyhébb lehet az idő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra