A gyermekeknek szánt ivópalackok esetében a szakértők szerint minden anyagnak van előnye és hátránya is. A német ÖkoTest cikkére hivatkozva a Rizikometer csapata azt írta, a legfontosabb általános megállapítás, hogy az anyagok közül egyiket sem lehet egyértelműen jónak vagy rossznak kikiáltani.
Műanyag, fém vagy üveg?
Az üveg ivópalackokban az a jó, hogy könnyen tisztíthatók és semleges ízűek. Problémát okozhat azonban, hogy eléggé nehezek, valamint törékenyek is, így gyermekek részére nem mondhatók a legjobb választásnak.
A műanyag kulacsok előnye, hogy – az üvegpalackokkal ellentétben – könnyűek. Hátrányuk azonban, hogy nehéz eltávolítani belőlük az ízeket és a szagokat. A rozsdamentes acélból vagy alumíniumból készült termékek szintén kis súlyúak, valamint igen tartósak – emellett azonban könnyen eldeformálódhatnak, színes bevonatuk pedig leoldódhat a mosogatógépben.
A fém és a nem átlátszó műanyag palackok hátránya az is, hogy kívülről nem állapítható meg a kulacsban lévő ital fajtája, illetve a töltöttségi szint” – tették hozzá.
Átveszi a folyadék a kulacsok ízét
Egyes, Magyarországon is kapható műanyag kulacsok „nagyon jó” minősítéssel végeztek, az érzékszervi vizsgálat során azonban mindegyiknél éreztek egy enyhe „műanyagízt” a tesztelők. Egy rozsdamentes acél kulacs azonban „nem megfelelő” értékelést kapott. Ezt azzal indokolták, hogy a palack szivárgott, a benne lévő víz pedig keserű ízű lett.
Gyakran használunk ételtárolókat különböző célokra, ezért joggal merülhet fel a kérdés, hogy vajon milyen dobozokat érdemes választani. Szakértő segít eldönteni, hogy a műanyag vagy az üveg mellett tegyük-e le a voksunkat.