Így mosd az ágyneműd, hogy ne legyen élősködők otthona!

Rendszeresen mosd ki a lepedőd, takaród, párnád! Gusztustalan élőlények szaporodhatnak ugyanis el rajta, ha nem így teszel.

Ha nem fordítasz elég gondot az ágyneműdre, kórokozók, élősködők, piszok lepheti el, ami akár betegséget is okozhat. A Reader’s Digest mikrobiológust, bőrgyógyászt és háztartási szakértő kérdezett a témáról.

A legjobb, ha legalább kéthetente kicseréled a lepedőt. Fotó: Getty Images
A legjobb, ha legalább kéthetente kicseréled a lepedőt. Fotó: Getty Images

Hetente moss lepedőt, ha

  1. Ekcémád, pikkelysömöröd van vagy bármilyen bőrgyulladásban szenvedsz. Az ágyneműcsere ugyanis segít eltávolítani a felgyülemlett izzadságot, olajokat, elhalt hámsejteket és baktériumokat, csökkentve ezzel a bőrirritáció, az aknés kiütések és más bőrproblémák kockázatát.
  2. Ha reggel zuhanyozol. Ilyenkor ugyanis fennáll a veszélye, hogy a napközben a bőrödön felhalmozódott szennyeződések és baktériumok átkerülnek az ágyadba éjszaka.
  3. Ha éjszaka izzadsz.
  4. Ha allergiás vagy. A poratkák, a háziállatok szőrszálai és a pollenek csak néhány azon allergének közül, amelyek felhalmozódhatnak a lepedőkön. És bármennyire is kellemesnek tűnik a friss levegő, ne a szabadban teregess! Ezzel ugyanis azt kockáztatod, hogy a frissen mosott ágyneműdön újra felhalmozódnak a pollenek!
  5. Ha vannak háziállataid. Ha a macskáddal vagy a kutyáddal alszol, akkor a szőrük és a nyáluk is hozzájárulhat a baktériumok felhalmozódásához. Fontos szabály azonban, hogy ha egzotikusabb háziállataid vannak (például teknős, gyík vagy kígyó), azokat soha ne vidd be az ágyadba, mivel szalmonellát hordozhatnak.
  6. Ha beteg vagy. Ilyenkor ugyanis jó eltávolítani a kórokozókat, hogy így is megakadályozd a fertőzés terjedését, illetve hogy ne fertőződj meg újra!
  7. Ha meztelenül alszol. Így ugyanis a lepedőn még több izzadság, olaj, elhalt hámsejt és szennyeződés rakódik le.
  8. Ha elektronikai eszközöket használsz az ágyban, mert ezeken is megtelepedhetnek különféle kórokozók.

Ilyen gyakran mosd

Lepedők: 2 hetente

Matrachuzat: 1-2 hetente

Paplanhuzat: 1-2 hetente

Paplanbetét: Évente kétszer

Párna: évente kétszer

Takarók: 2 havonta

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Párnák: 6 havonta

Így mosd ki 

  1. A foltokat kezeld elő folteltávolítóval!
  2. Válassz forró vizes programot! 60 Celsius fok már elegendő az összes kórokozó elpusztításához, de nem károsítja a textíliát.
  3. Használj öblítőszert!
  4. Ha van szárítógéped, azt alacsony hőfokon használd!

Mint minden ágyneműt, a takarókat is ki kell mosni az első használat előtt, mivel sok szövetet vegyi anyagokkal kezelnek, hogy megakadályozzák a penész kialakulását a szállítás során. Ezt követően egy-két havonta mosd ki a takarókat!

A legtöbb pamut-, toll-, pehely- és rosttöltettel töltött párna három-hat havonta mosható kíméletes programon, mosószerrel. A habpárnákat viszont soha ne rakd mosógépbe! Szintén fontos, hogy a matracodat három-hat havonta (ha allergiás van a családban, gyakrabban) porszívózd ki a poratkák miatt!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.