Az Egyesült Államokban végzett kutatás bizonyítja, hogy a gáztűzhelyek használata során keletkező égéstermékek hosszú távon komoly hatással vannak a gyerekek egészségére. A kutatók szerint nagyjából 650 ezer amerikai gyereknél nem alakult volna ki az asztma, ha otthonukban gáz helyett elektromos vagy indukciós tűzhely lenne. Ezt az egészségre gyakorolt hatást a passzív dohányzáséhoz hasonlították – hangsúlyozza a kutatásról beszámoló friss tanulmány.
Mint arra rámutattak: ez a típusú főzési technika okozhatja a gyermekkori asztmás esetek mintegy 13 százalékát, ám még mindig jobb választás, mint a fával, faszénnel vagy szénnel való főzés, amely a becslések szerint évente 3,2 millió ember halálát okozza.
A nitrogén-dioxid, amely a gáz elégetésekor keletkezik, a WHO korábbi állásfoglalása szerint is az asztmához és más légzőszervi megbetegedésekhez szorosan kapcsolódó szennyezőanyag. Fontos azonban tudni, hogy a kockázat gyakori szellőztetéssel jelentősen csökkenthető.
Akár be is tilthatják a jövőben
A gáztűzhelyek betiltásának javaslatát fontolgatjuk – mondta a tanulmányra reagálva Richard Trumka, az egyik amerikai állami fogyasztóvédelmi szervezet, a US Consumer Product Safety vezetője. Ám mivel a kutatás komoly politikai vitát váltott ki, hangsúlyozta, hogy nem a használatban lévő, kizárólag az új gáztűzhelyek eladására és üzembe helyezésére gondolnak a tiltással kapcsolatban.