Mit tehetünk az ideális páratartalomért?

Hogy elég párás-e a lakásunk, azt sokszor csak a következményekből tudjuk meg. Az emberi szervezet számára a 40-70% közötti relatív páratartalom az ideális. Mit tehetünk ezért?

Az ideális páratartalom nem csak élettani szempontból fontos, de segít abban is, hogy a lakás levegőjében lebegő részecskék száma csökkenjen.

Szárazabb levegő esetén nyálkahártyáink kiszáradhatnak, így a betegségekre, vagy a légszennyező anyagokra érzékenyebbek leszünk, az ideálisnál magasabb páratartalom esetén pedig könnyen elszaporodhatnak lakásunkban a mikroorganizmusok (gombák, baktériumok) és atkák.

A páratartalom állandó méregetése, illetve drága párásító berendezések helyett praktikus, ha szobánként legalább 3 szobanövényt tartunk. A növények és azok állandóan nedves ültetőközege segít ugyanis a szoba levegőjének karbantartásában, nem utolsó sorban pedig hatékonyan csökkenti a belterek illékony szerves vegyületeinek koncentrációját - állítják a szakemberek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Penész, lecsorgó pára

A penészedés és a falak mentén lecsapódó vízpára túlnyomó részt a házak szigetelési hiányosságaira vezethetők vissza. A hőhidak mentén lecsapódó pára hosszú távon komoly ellenségünkké válhat, mellyel szemben egyetlen módon nyerhetünk csatát, ha szigetelünk!

Egy lábazati szigetelés elkészítését akár házilag is kivitelezhetjük, de szakemberre bízva is kevesebbet fogunk fizetni, mint amennyibe egészségünk helyreállítása kerülhet.

Ha kíváncsi arra, mit tehet még azért, hogy tiszta levegőt szívjon otthonában is, töltse le a Levegő Munkacsoport oldaláról az "Otthonunk rémei" című hasznos kiadványt !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.