Miért baj az, hogy a termékben egyszerre van jelen a műanyag és a bambusz? – a közelmúltban ezzel a kérdéssel fordultak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih). A szakértők teljes válaszát itt olvashatod el, de az alábbiakban mi is összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat a témával kapcsolatban.
Nem mindegy, mivel érintkezik az élelmiszer
„Az Európai Unió tagállamaiban jogszabály tiltja a műanyag és a bambusz (valamint számos más növényi anyag) együttes felhasználását az élelmiszerekkel érintkező anyagokban és termékekben. Ennek a rendelkezésnek természetesen nagyon is észszerű okai vannak” – kezdte magyarázatát a Nébih.
Mint írták, a műanyagokra – kémiai jellegük és sokféleségük miatt – különösen nagy hangsúlyt fektettek a jogalkotók az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok uniós szabályozása során. Fontos, hogy a műanyagokat csak az engedélyezett alapanyagokból lehet előállítani, előírás továbbá, hogy csak az engedélyezett adalékanyagok adhatók hozzá.
Amennyiben egy anyag, például a bambusz felhasználását önmagában engedélyezik élelmiszerrel érintkező anyagként (gondoljunk a tisztán bambuszból készült vágódeszkára, valamint a bambusz evőeszközökre és konyhai tárolókra), az nem feltétlenül jelenti azt, hogy műanyaggal kombinálva is ugyanolyan biztonságos és egészségre ártalmatlan lenne a felhasználása” – figyelmeztettek.
Hosszú távon egészségkárosodás is lehet a vége
Már számos vizsgálat megállapította, hogy a melamint és bambuszt egyaránt tartalmazó termékekből a melamin és a formaldehid gyakran akkora mennyiségben oldódik ki, amely jelentősen meghaladja a jogszabályban előírt határértéket. „Bár ezek a vegyületek ritkán idéznek elő akut problémát, és csak hosszú távú, rendszeres felhasználás mellett okoznának egészségkárosodást, nem árt az elővigyázatosság!” – emelte ki a Nébih.