Nagy bajt okozhatnak a műanyag vágódeszkák

Jobban járunk, hogyha nem veszünk otthonra műanyag vágódeszkát - egy friss kutatás szerint ugyanis rengeteg mikroműanyaggal szennyeződhet a környezetünk, sőt akár az élelmiszereink is miattuk.

A vágódeszkák rendkívül praktikus eszközök, amelyeknek minden háztartásban megvan a helye. Nem mindegy azonban, hogy milyen anyagból készülnek ezek: egy frissen publikált kutatás szerint ugyanis a műanyagból készült deszkák a szervezetünkre is káros mikroműanyagok forrásai lehetnek - írja a Science Daily.

Rengeteg mikroműanyag szabadulhat fel a használatukkal

A hazai háztartásokban lévő vágódeszkák nagy része műanyagból, vagy fából készült, de vannak már olyanok is, amelyek alapanyagát például a bambusz, vagy a gumi adja. Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy egyes műanyag lapok, köztük a polipropilén és a polietilén használata során nano- és mikroméretű műanyagrészecskék keletkeznek. Ám ezekben nem mérték fel pontosan, milyen mértékű műanyagszennyezéssel járhat egy-egy ilyen termék egy hétköznapi zöldségszeletelés során. Ezt azért is fontos tudni, mert az élelmiszerre jutó mikroműanyagok  szervezetünkbe is bekerülhetnek, és az egészségünket is károsíthatják.

vágódeszka
Jobban járunk, hogyha nem veszünk otthonra műanyag vágódeszkát. Fotó: Getty Images

A kutatók önkéntesek segítségével mérték fel, hogy a hétköznapi használat során milyen mértékű mikroműanyag-szennyezés keletkezik a vágódeszkák miatt. Az eredményekből a csapat kiszámította, hogy az ételkészítés során évente 14-71 millió polietilén mikroműanyagot és 79 millió polipropilén mikroműanyag szabadulhat fel a deszkákból. Ennek mértékét azonban többek között az alábbiak is befolyásolhatják: 

  • Egyéni darabolási stílus;
  • A tábla anyaga;
  • Az élelmiszerek átvágásához szükséges erő;
  • Az, hogy az összetevőket apróbb, vagy nagyobb darabokra vágják fel;
  • Az, hogy milyen gyakran használják a vágódeszkát.

Mikroműanyagnak az 5 milliméternél kisebb műanyagdarabokat nevezzük, amelyek a műanyagok bomlási folyamata során keletkeznek a műanyagok szerkezetének szétesésével. Az már eddig is ismert volt, hogy az étellel és a vízzel lenyeljük a mikroműanyagokat, valamint be is lélegezzük azokat, sőt: csecsemők és felnőttek székletében is megtalálták a részecskéket. Nemrég azonban az emberi vérben is kimutatták ezeket az anyagokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra