Nagy kárt okoz az élelmiszermoly, így védekezz ellene

Az aszalványmoly – más néven élelmiszermoly – az ember egészségére ugyan nem jelent veszélyt, lárvái azonban nagy pusztítást tudnak végezni az otthoni élelmiszerkészletekben. Mutatjuk, mit tehetsz ellene, illetve a későbbiekben hogyan tarthatod távol a betolakodót.

„Az aszalványmoly egy apró, de annál bosszantóbb repülő rovar, amely elsősorban a száraz élelmiszerek tárolására szolgáló konyhaszekrényben, spájzban jelenik meg. Ezek a kis lények nem jelentenek közvetlen veszélyt az emberi egészségre, ugyanakkor a betárolt élelmiszereink beszennyezésével a háztartásunk élelmiszerpazarlása jelentősen megnőhet” – olvasható a maradeknelkul.hu cikkében.

Mint írták, a kifejlett élelmiszermoly nagyjából 8-10 milliméteres nagyságú, vöröses-barnás színű, szürke csíkkal tarkított szárnyú, repülő rovar. A legnagyobb probléma velük, hogy nőstény egyedül naponta akár több mint 100, szabad szemmel gyakorlatilag láthatatlan petét is képes rakni. Nagyjából 4-5 nap elteltével a petékből mintegy 2 centis, sárgás hernyók kelnek ki, amelyek azonnal lakmározni kezdenek az élelmiszerkészletünkből. A legtöbbször egyébként mi magunk visszük haza a boltból az észrevehetetlen petékkel már telerakott élelmiszereket, de akár a nyitott ablakon is berepülhet egy-egy nőstény egyed.

élelmiszermoly, aszalványmoly
Nagy kárt okozhat az élelmiszermoly. Fotó: Getty Images

Így tudjuk kiirtani az élelmiszermolyt

„Készüljünk fel arra, hogy ezt a csatát nehéz lesz megnyerni, és sok áldozatot szed” – emelték ki a szakértők, hozzátéve, hogy a siker kulcsa az alaposság. Elsőként érdemes mielőbb elkapni a már kifejlett, repkedő egyedeket, utána pedig kutassuk fel az összes fertőzött területet. Az összes szárazárut alaposan át kell nézni, mert gyakorlatilag bárhol – még akár az instant kávéban és a teafilterek között is – megbújhatnak a lárvák. Az egyértelműen fertőzött élelmiszereket azonnal dobjuk ki, még a bontatlanokat is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fertőzött területet hígítatlan ecettel kell áttörölni, ez elpusztítja a lárvákat. Ha minden szemmel látható problémás élelmiszer kikerült, a felületek tiszták, érdemes az egész helyiséget kiporszívózni, ügyelni a sarkokra, apró zugokra. Fontos: a szennyezett élelmiszer azonnal kerüljön ki a lakásból, valamint a porszívó zsákját is ki kell cserélni. Jobb, ha ezek minél távolabb kerülnek az otthonunktól” – tanácsolták.

Így előzheted meg a visszatérésüket

  • Takaríts rendszeresen és alaposan!
  • Rendszeresen nézd át a kamra tartalmát!
  • Szellőztess gyakran!
  • Az éppen megvásárolt szárazárut érdemes lefagyasztani 7-10 napra, mielőtt a végleges helyére tennéd, ezzel elpusztíthatod a petéket.
  • Az élelmiszereket jól zárható üvegben tárold! Ezzel megakadályozhatod, hogy a moly bejusson, valamint azt is, hogy az esetlegesen kikelő lárvák kirágják magukat onnan.
  • Használj feromonos csapdákat!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.