Nagy a baj, nincs ellensége a poloskának

Nincsen természetes ellenségük, jól érzik magukat a hazai klímában, szaporodásuk pedig megállíthatatlan. Egyetlen dolgot tehetünk az otthonunkat ellepő poloskákkal.

A kutatók lázasan keresik a biológiai védekezés működőképes módjait - mondjuk, azt a rovarfajt, amely ellensége lehetne ezeknek a fajoknak -, de egyelőre eredménytelenül, így jó pár évig biztosan nem születik ezen a vonalon biztató megoldás. Az enyhe telek sem segítenek a rovarok megtizedelésében, sőt pechünkre a zord hideget is elég jól viselik: a poloskák képesek áttelelni mínusz húsz fokban is - írja az index.hu .

Jobb, ha hozzászokunk a poloskákhoz Szövényi Gergely, az ELTE Biológiai Intézetének adjunktusa szerint kénytelenek leszünk hozzászokni e rovarok jelenlétéhez. Az okokról bővebben itt olvashat!

"A tapasztalatok szerint ezek az új jövevények néhány évig hatalmas tömegben vannak jelen, feltehetően még nem fedezték fel őket a nálunk élő ragadozó és élősködő rovarok. A madaraknak talán nem kell annyira hozzászokniuk, persze biztosat nehéz mondani, hogy mi lesz mondjuk öt év múlva. Védekezni ellenük nehéz, mivel a többség szinte bármilyen növényen megélhet, és ha permetezünk, magunknak sem teszünk jót, és a ragadozóikat is pusztítjuk" - nyilatkozta a lapnak Kondorosy Előd, a Pannon Egyetem keszthelyi Georgikon Karának entomológusa.

A poloskák képesek áttelelni mínusz húsz fokban is
A poloskák képesek áttelelni mínusz húsz fokban is

Mit tehet az otthonát védő átlagember?

A különféle házi praktikák sajnos nem minden esetben segítenek (szódabikarbónás mosás, bolti rovarirtó szerek stb.). Legjobb, amit tehetünk, ha felvesszük a kesztyűt és az arcmaszkot, és a fizikai megsemmisítés útját választjuk. A szúnyogháló felszerelése a nyílászárókra pedig alapvető védelmet nyújthat, mivel ezeken nem tudnak áthatolni a poloskák. Emellett a legjobb szolgálatot a porszívó teszi.

Ne sajnáljuk az időt, fáradságot, járjunk körbe mindenütt a lakásban, bent és kint, kutassuk fel az összes lehetséges rejtekhelyet, és egyszerűen porszívózzuk össze a nem túl fürge, esetlen mozgású, a hűvös időben le is lassult rovarokat. Legjobb, ha felkészülünk arra is, hogy ezt hetente többször is meg kell tenni. A porszívóval összegyűjtött rovarokat aztán nyugodt szívvel semmisítsük meg. Erre legalkalmasabb a porzsákos porszívó: a porzsákban hemzsegő poloskákat aztán el kell égetni vagy agyontaposni - szabadon engedésük semmiképp nem javasolt. Az entomológus szerint sem érdemes kesztyűs kézzel bánni az összefogott példányokkal: "Azt javaslom, hogy a lakásba tévedő egyedeket pusztítsuk el. Ha a szaguk miatt összenyomni nem akarjuk, tereljük egy üvegbe, és hagyjuk elpusztulni őket."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.